LA PALMA. Nedotknutý dom v strede spálenej čiernej krajiny. Fotografie z ostrova La Palma, ktorý leží v Atlantickom oceáne, sa stali virálnymi. Je na nich dom na jednom z Kanárskych ostrovov, ktorý sa vyhol láve zo sopky Cumbre Vieja.
Na sociálnych sieťach dostal pomenovanie „zázračný dom“, informovala stanica BBC. Podľa Ady Monnikendamovej, architektky domu, sa majiteľom Inge a Ranierovi Cocq, dánskemu páru na dôchodku, "uľavilo, že stále stojí“.
Od začiatku pandémie v dome majitelia neboli. "Všetci sme začali plakať ako blázni, keď som im (majiteľom, poz.red.) povedala, že ich dom je neporušený," povedala Monnikendam pre El Mundo.

Dom sa nachádza v meste El Paraíso, kde je zničená viac ako polovica domov aj miestna škola. Monnikendam dodáva, že je „smutné vedieť, že ten dom je tam sám bez toho, aby sa oň niekto dokázal postarať“.
Prúd lávy vo štvrtok výrazne spomalil, čo vyvolalo obavy, že sa roztavená hornina v nasledujúcich dňoch môže ďalej rozpínať a spôsobiť ďalšie ničenie namiesto toho, aby stekala do mora, informovala agentúra Associated Press.
Jeden z prúdov lávy, široký 600 metrov, sa hodinu po tom, ako sa v stredu dostala láva na povrch, spomalil na rýchlosť štyroch metrov za hodinu, informovali úrady. V pondelok, deň po erupcii, sa pohybovala láva rýchlosťou 700 metrov.
Druhý prúd lávy sa prakticky zastavil, povedala na tlačovej konferencii vedúca Národného geografického inštitútu na Kanárskych ostrovoch Maria Jose Blanco.
Blanco uviedla, že "seizmická aktivita na ostrove La Palma je teraz nízka, ale roztavená hornina zo sopky stále vyletuje."
Množstvo obyvateľov zo západnej strany ostrov, na ktorom žije 85-tisíc ľudí, ostáva v neistote. Vedci tvrdia, že pohyb lávy môžu trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov.
La Palma bola svedkom jeho poslednej erupcie v roku 1971, pripomína Guardian.