NEIPYIJTO. Mjanmarská junta systematicky unáša príbuzných ľudí, ktorých chce zatknúť, ale nemôže nájsť, a to vrátane detí. Najmladšie malo len 20 týždňov.
Chce tak prinútiť podozrivé osoby, aby sa samy udali.
Podľa denníka The Guardian to uviedol zvláštny vyslanec OSN pre ľudské práva Tom Andrews, podľa ktorého sa podmienky v krajine naďalej zhoršujú a súčasné snahy medzinárodného spoločenstva pomôcť zlepšiť situáciu "nefungujú".
Trpia aj najmladší
Junta zavraždila viac ako 1100 ľudí vrátane desiatok detí, oznámil v stredu Andrews na Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC). Mjanmarské sily podľa neho k júlu zabili najmenej 75 detí vo veku od 14 mesiacov do 17 rokov.

Armáda zároveň pravidelne unáša príbuzných ľudí, ktorých sa pokúša zatknúť, upozornil zvláštny vyslanec OSN pre ľudské práva.
"Dostal som dôveryhodné správy o tom, že sily junty svojvoľne zadržali najmenej 177 ľudí, keď sa pôvodný cieľ razie úspešne vyhol zatknutiu. Medzi týmito obeťami sú aj veľmi malé deti, najmladšie malo 20 týždňov," uviedol Andrews.
Mjanmarské bezpečnostné zložky zadržali od februára, kedy armáda uskutočnila v ázijskej krajine prevrat a chopila sa moci, cez 8-tisíc ľudí, pripomína The Guardian.
Tieňová vláda vyzvala k revolte
Junta, ktorá čelí širokému odporu verejnosti, zatýka všetkých, ktorí spochybňujú jej vládu - od zvolených politikov cez aktivistov po zdravotníkov a novinárov, píše britský spravodajský server.
V krajine podľa Andrewsa v poslednej dobe pribudli útoky na vojakov mjanmarskej armády. Pribúdať začali po tom, čo tieňová vláda národnej jednoty vytvorená na jar prodemokratickými politikmi vyhlásila tento mesiac "obrannú vojnu" a vyzvala k revolte proti vláde vojenskej junty.
Andrews kvôli situácii v Mjanmarsku vyzval medzinárodné spoločenstvo "k zmene kurzu", aby sa zabránilo ďalšiemu porušovaniu ľudských práv a úmrtiam.
Domovy muselo kvôli junte opustiť 230-tisíc civilistov a viac ako tri milióny ľudí potrebujú humanitárnu pomoc, upozornil.