SME

Citovala Havla, spomenula Slovensko. Čo zaujalo na prejave o stave Únie?

V ankete odborníci hodnotia výročný prejav šéfky Európskej komisie.

Ursula von der Leyenová v Európskom parlamenteUrsula von der Leyenová v Európskom parlamente (Zdroj: EURÓPSKY PARLAMENT/Frederic MARVAUX)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Popri pápežskej návšteve a sviatku Sedembolestnej panny Márie na Slovensku mierne zanikol prejav predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej v europarlamente.

Tá tam predniesla svoju druhú správu o stave Únie, ktorá je akousi európskou obdobou veľmi sledovaných výročných prejavov amerických prezidentov. Šéfka Európskej komisie v nej tradične zhŕňa výsledky úniovej exekutívy v poslednom roku a načrtáva, ako budú vyzerať najbližšie mesiace.

Tentoraz sa zamerala na zdravotníctvo, zotavovanie po pandémii, pomoc Afganistanu alebo zelené témy, ktoré v posledných dvoch rokoch v Bruseli dominujú.

SkryťVypnúť reklamu

Denník SME zostavil tím odborníkov z európskej a domácej politiky a nezávislých analytikov, ktorým pravidelne kladie otázky na európske témy.

Predošlý diel ankety môžete nájsť na tomto odkaze.

Odborníci tentoraz odpovedali na otázku:

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predniesla v Európskom parlamente svoju druhú správu o stave Európskej únie. Ktorý odkaz u vás najviac zarezonoval a čo, naopak, podľa vás malo zaznieť, ale nezaznelo?

Michal Šimečka

europoslanec Obnovme Európu/Progresívne Slovensko

Nie je zvykom, že v prejave o stave Európskej únie je priamo spomínané Slovensko. Bolo skvelé počuť z úst Ursuly von der Leyenovej pochvalné slová za náš boj s korupciou a v podobnom duchu sa vyjadril aj pápež František.

Znamená to, že v Európe je živý príbeh o Slovensku, ktoré odvážne bojuje s korupciou a vykročilo opačným smerom ako Maďarsko a Poľsko, kde právny štát politici aktívne ničia.

SkryťVypnúť reklamu

Pre našu dobrú povesť, ale aj pre prežitie EÚ ako spolku demokratických štátov je preto nesmierne dôležité, aby vláda Eduarda Hegera pri zápase bezpečnostných zložiek nedopustila to najhoršie – definitívny prepad dôvery v právny štát a návrat Roberta Fica.

Vojnu korupcii nestačí len vyhlásiť a potom so založenými rukami sledovať, čo sa bude diať - a navyše pritom odovzdať kontrolu nad SIS do rúk strane Sme rodina. Chaos v bezpečnostných zložkách, ktorý dnes pozorujeme, je, žiaľ, výsledkom nekompetentného prístupu vlády k obnove právneho štátu. Obávam sa preto, aby predsedníčka Komisie nemusela svoje slová vziať späť.

V zápase o budúcnosť demokracie v EÚ však musí pridať aj Európska komisia. Ursule von der Leyenovej som po jej prejave vytkol nedostatok zápalu pre boj za hodnoty právneho štátu a ľudských práv, z ktorých si skorumpované vlády v Maďarsku či v Poľsku robia trhací kalendár. Pritom je prvou šéfkou Komisie, ktorá má k dispozícii účinné nástroje na vynucovanie pravidiel EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by Viktorovi Orbánovi či Jaroslawovi Kaczyňskému reálne hrozilo odobratie kontroly nad Fondom obnovy, tak by si dobre rozmysleli znásilňovanie nezávislosti súdov či slobody médií a rozkrádanie peňazí európskych daňových poplatníkov.

Miriam Lexmann

europoslankyňa za Európsku ľudovú stranu/KDH

Od začiatku pandémie neustále upozorňujem, aké je pre nás nevyhnutné diverzifikovať zdroje a zásobovacie reťazce v strategických oblastiach. Preto vítam, že predsedníčka Komisie sa vo svojej správe zamerala na ekonomické oživenie a ambiciózny plán posilnenia odolnosti EÚ.

Som presvedčená o správnosti rozhodnutia Komisie podporiť výrobu polovodičov v rámci EÚ tak, aby sme do budúcnosti zabránili výpadkom ich dodávok a ochromeniu nášho priemyslu. Oceňujem preto, že Ursula von der Leyen označila za budúcnosť našej ekonomiky a hospodárstva posilňovanie vývoja a využívania moderných technológií, ale aj umelej inteligencie.

SkryťVypnúť reklamu

Chcem zdôrazniť, že v tomto prípade nejde len o hospodársku sebestačnosť, ale aj kybernetickú a digitálnu bezpečnosť. Ak dovolíme krajinám ako Čína dlhodobo prevziať technologické líderstvo a najmä ho zneužívať na sledovanie obyvateľov EÚ, ohrozíme tým aj našu demokraciu.

V neposlednom rade je veľmi dobré, že šéfka EK kládla dôraz na posilnenie európskej spolupráce v rámci budovania zdravotníckej únie, ktorá nám všetkým pomôže do budúcnosti lepšie zvládať krízové situácie v oblasti verejného zdravia, ako je napríklad pandémia.

Sklamalo ma, že prejav predsedníčky nebol tlmočený do posunkového jazyka a k dispozícií nebolo ani živé titulkovanie. Komisia „zabudla“ na osoby so zdravotným postihnutím a neukázala tak správny prístup v boji proti diskriminácii.

SkryťVypnúť reklamu

Komisia zároveň nesmie zabúdať na sociálny rozmer, pretože snaha o oživenie ekonomiky prináša aj nárast cien, čo spôsobí ohrozenie nízkopríjmových a znevýhodnených skupín obyvateľstva, osamelých rodičov či seniorov.

Monika Beňová

europoslankyňa Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente/Smer-SD

Určite malo zaznieť aspoň niečo na tému poľnohospodárstva a budúcnosti spoločnej poľnohospodárskej politiky. Tá je stále jednou z najväčších výdavkových položiek európskeho rozpočtu, čaká ju veľká reforma a budúci rok navyše oslávi 60 rokov od svojho vzniku.

Predsedníčka Komisie túto oblasť úplne vynechala, a to aj napriek tomu, že agrosektor má obrovský potenciál z hľadiska dosahovania environmentálnych cieľov vyplývajúcich z Európskej zelenej dohody. O tej pritom vo svojej správe hovorila viackrát.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako by som privítala omnoho väčší dôraz na niektoré sociálne témy, ktoré sú v súvislosti s dosahmi pandémie aktuálne a zdá sa, akoby Komisia viaceré z nich odsúvala na vedľajšiu koľaj. To určite treba zmeniť.

Alexandr Vondra

europoslanec frakcie Európski konzervatívci a reformisti/ODS

Hoci predsedníčka Európskej komisie začala citáciou Václava Havla, bol to pomerne nudný prejav s množstvom fráz a tomu zodpovedali aj reakcie politikov naprieč Európou. Najviac rezonovali jednoznačne klimatické dôrazy, čo je v súlade s tým, že ide o aktuálne najväčšie politické bojisko a najväčšie množstvo agendy Európskeho parlamentu.

Ako vždy chýbalo zohľadnenie sociálnych vplyvov zelenej transformácie zvlášť dnes, keď občanov trápia zdražovanie a inflácia. Hlasovanie kvalifikovanou väčšinou v zahraničnopolitickej oblasti je pre nás neprijateľné aj pre naše špeciálné vzťahy s Izraelom.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo sa prejav venoval radu preferovaných agend, menej dlhodobým geopolitickým víziám vrátane napríklad ďalšieho rozširovania Únie.

Ivan Štefanec

europoslanec za Európsku ľudovú stranu/KDH

Na Slovensku určite najviac rezonovalo to, že našu krajinu v prejave spomenula až dvakrát, a to raz v súvislosti s bojom proti korupcii a raz pri Jánovi Kuciakovi a zdôraznení ochrany slobody slova.

Dôležitým posolstvom do budúcnosti bolo odhodlanie založiť zdravotnú úniu, ktorá bude koordinovať systémy jednotlivých krajín a pomôže nám zvládnuť problémy, aké sme videli pri pandémii.

Menej priestoru však venovala ekonomickej obnove a čerpaniu prostriedkov z Fondu obnovy a odolnosti, ktorý bude kľúčový pri reštarte európskej ekonomiky.

Martin Klus

štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR

SkryťVypnúť reklamu

Silná a odolná EÚ s dôrazom na hodnoty demokracie a právneho štátu, je jasným odkazom na smutné pandemické obdobie, ktoré práve žijeme a ktoré sa viacerí aktéri snažia ešte viac využiť na oslabenie základných hodnôt, na ktorých je Únia postavená.

O to dôležitejšie je aj našim občanom opakovať, že EÚ bola a je pre Slovensko rozhodujúcim spojencom v boji proti koronavírusu a dnes je aj kľúčovým motorom globálneho zápasu, keď sprostredkúva stovky miliónov vakcín celému svetu.

Za dôležité považujem aj slová z prejavu o súdržnosti členských štátov. Sila EÚ vo svete je totiž priamo úmerná sile a jednote vnútri EÚ a jej odvahe konať. Musíme preto spoločne prekonávať rozdiely aj v citlivých témach.

Veľkú časť svojho vystúpenia venovala predsedníčka Komisie téme ochrany demokracie, hodnôt, právneho štátu a boja s korupciou a s tým súvisiacu ochranu zraniteľných osôb, osobitne novinárov. Slovami Václava Havla pripomenula, ako sme aj my tu na Slovensku túžili po hodnotách, ktoré sú EU vlastné.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sú však často predmetom útokov či relativizácie. Želám si, aby bolo Slovensko príkladom európskeho štátu, ktorý sa za tieto hodnoty dokázalo historicky postaviť, zotrváva na nich a chráni ich v politickom živote.

A vítam tiež plán vyhlásiť rok 2022 za rok mládeže. Práve našich mladých pandémia mimoriadne limitovala v snahe rozvíjať svoj talent a práve vízia Európy, ktorá zelená a digitálna, vytvára podmienky pre úspech budúcej generácie. Slovensko bude aktívnou súčasťou tohto snaženia.

Celkovo sa teda stotožňujem s hodnotením ponaučení, výziev i priorít. Ocenil by som však, ak by viac predsedníčka Európskej komisie venovala priestoru v prejave aj takej dôležitej téme, akou je práve pokračujúca Konferencia o budúcnosti Európy.

Stále totiž nie je jasné, či majú byť výsledkom tejto konferencie aj bezprostredné zmeny fungovania EÚ a či pri nich stále počítame s pôvodnými scenármi vývoja, ktoré pred pár rokmi v prejave pri rovnakej príležitosti otvoril jej predchodca.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Kmec

poslanec NR SR, člen Hlas-SD, bývalý veľvyslanec v USA

Prejav predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej k stavu Európskej únie v roku 2021 možno vo všeobecnosti hodnotiť pozitívne.

Vítam jej výzvu na posilnenie právomocí v oblasti zdravotníctva na európskej úrovni tak, aby sme sa stali autonómnymi pri výrobe vakcín, zdravotníckeho materiálu alebo pri ochrane duševného vlastníctva.

Potreba posilňovania strategickej autonómie EÚ sa zároveň týka aj iných oblastí, predovšetkým obrannej a bezpečnostnej politiky. Aj v kontexte nedávneho vývoja v Afganistane sa pozitívne pozerám na snahy o vybudovanie európskej obrannej únie alebo posilňovanie spolupráce a koordinácie medzi spravodajskými službami členských krajín EÚ.

Vysoko oceňujem výzvy predsedníčky EK na spravodlivé zdaňovanie, predovšetkým vo vzťahu k nadnárodným spoločnostiam. Plne sa stotožňujem s jej vyjadrením, že "odvádzanie daní v náležitej výške nie je len otázkou verejných financií, ale najmä jednoduchou otázkou spravodlivosti".

SkryťVypnúť reklamu

Treba oceniť aj jej návrh, aby sa rok 2022 stal rokom európskej mládeže a aby sa mladí ľudia v čo najväčšom rozsahu zapojili do diskusie v rámci Konferencie o budúcnosti Európy.

Plne podporujem aj výzvu predsedníčky EK na dosahovanie vyšších sociálnych cieľov v procese zelenej transformácie, ktorá musí byť spravodlivá. Návrh na zriadenie sociálno-klimatického fondu je cesta dobrým smerom, očakávam však významnejšiu účasť EK v spolufinancovaní dopadov zelenej transformácie na najslabšie skupiny obyvateľstva.

Predsedníčka EK spomenula aj vyšetrovanie korupcie na Slovensku ako jednu z pozitívnych správ v oblasti ochrany právneho štátu. V tejto súvislosti však zabudla vyzvať všetky vyšetrovacie orgány a silové zložky, aby sa boj proti korupcii viedol v zákonných rámcoch, čo je práve v prípade Slovenska veľmi diskutabilné.

SkryťVypnúť reklamu

Vladislava Gubalova

analytička Globsec Policy Institute

Správa o stave únie je tradične dlhým zoznamom úspechov Európskej únie, budúcich plánov Komisie a výziev, ktoré ju čakajú. Pri prioritách Komisie jej predsedníčka zdôraznila témy ako zdravotníctvo, hospodárstvo, životné prostredie, zahraničné vzťahy, obrana a právny štát.

Neobjavilo sa tu veľa prekvapení, keďže za veľký úspech považuje spoločnú očkovaciu stratégiu a obstarávanie, dohodu na fonde NextGenerationEU či právne vymáhateľný záväzok na 55-percentné zníženie emisií uhlíkových plynov.

Na jej prejave bolo zaujímavý dôraz na zdravotníctvo v tom, že Európska únia sa snaží byť humanitárnym lídrom najmä vo vzťahu k vakcínam, ale tiež v snahe vybudovať európsku zdravotnícku úniu.

Navyše, do prejavu sa dostala aj zmienka o strategickej autonómii, aj keď tento výraz predsedníčka výslovne nespomenula. Objavil sa v navrhovanej európskej legislatíve o čipoch, spomenutím európskej obrannej únie, presadzovaním Európy, ktorá „môže a zjavne by mala byť schopná a ochotná urobiť viac aj sama“.

SkryťVypnúť reklamu

Táto úmyselne vybraná téma sa spájala s myšlienkou, že Európska únia je klimatickým a ekonomickým globálnym lídrom, ale meniaci sa medzinárodný poriadok komplikuje snahu Únie súťažiť s inými veľmocami, ak sa neposilní.

Von der Leyenová spomenula potrebu vybudovať politickú vôľu, keďže kapacity sa dajú nájsť, aby Únia konkurovala čínskej nNovej hodvábnej ceste s úniovou iniciatívou Global Gateway a aby nanovo nastavila partnerstvo so Spojenými štátmi, susedmi a, čo je oveľa naliehavejšie, s indopacifickým regiónom.

Tento prejav mal rovnaké slabšie stránky ako pri ostatných podobných prejavoch – Komisia môže po niečom túžiť, ale nakoniec rozhoduje Rada, teda členské štáty. Dôraz a iniciatívy von der Leyenovej v oblasti právneho štátu, silnejšej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, alebo záväzok konať podľa výsledkov Konferencie o budúcnosti Európy, budú zrejme zablokované, podané inak alebo úplne ignorované.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu sa zdá, že táto Komisia je odhodlaná venovať sa súčasným výzvam a pripraviť sa na budúce zmeny. Zoznam nových iniciatív, stratégií, plánov a programov v tomto prejave je rozsiahly.

Miroslava Pisklová

analytička Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku

Predsedníčka Ursula von der Leyenová sa vo svojom výročnom prejave venovala viacerým dôležitým a aktuálnym témam, pričom okrem zhodnotenia uplynulého roka pomenovala spektrum výziev pre ten budúci, spolu s plánovanými iniciatívami.

Okrem očakávaných tém, akými boli očkovanie, postpandemická obnova, klimatická kríza či vplyv geopolitického vývoja a bezpečnostnej situácie vo svete na EÚ, sa zamerala aj na vyzdvihnutie úlohy a inšpiráciu dnešnou mladou generáciou v širšej diskusii o budúcnosti Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Dvakrát dokonca spomenula Slovensko a uviedla ho ako pozitívny príklad v boji proti korupcii a obnove právneho štátu, aj keď vo svetle udalostí posledných dní je otázne, či sme nezačali kráčať späť.

Oblasti a iniciatívy obsiahnuté v prejave dávajú zmysel a jasný smer inštitúciám EÚ v ich práci v nastávajúcom roku. Čo u mňa však nad rámec toho zarezonovalo bola snaha predsedníčky o odovzdanie celkovo pozitívneho odkazu jej správy napriek tomu, aký náročný rok má EÚ za sebou.

Nebála sa tiež priznať, že EÚ má svoje nedostatky, s ktorými sa potrebuje vyrovnať, no dôležité bolo, že na druhej strane vyzdvihla schopnosť členských štátov zomknúť sa a rýchlo reagovať počas nečakanej krízy.

Na pozadí Schumanovho odkazu týkajúceho sa ideálu a „duše" Únie načrtla schopnosť a ambíciu EÚ stať sa globálnym lídrom v rôznych oblastiach. V nastávajúcom roku budeme sledovať, či sa jej podarí túto víziu pretaviť do reality.

V prejave mi chýbala sebareflexia ohľadom prebiehajúcej Konferencie o budúcnosti Európy. Nie je tajomstvom, že účasť verejnosti na konferencii, ktorej hlavným cieľom je zapojiť občanov EÚ do diskusie o jej budúcom smerovaní a integrácii, nedosahuje zďaleka želané čísla. Takto je zatiaľ výsledok celej tejto snahy, ako aj relevantnosť či záväznosť dosiahnutých výstupov, veľmi otázny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 195
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 870
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 182
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 776
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 907
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu