LIBEREC, BRATISLAVA. V malej obci Uhelná žije len asi päťdesiatka obyvateľov. Jej hlavná ulica sa končí v lese s tabuľou štátna hranica. Pohraničná obec sa nachádza na severe Česka, v cípe, kde sa stretávajú Poľsko, Nemecko aj Česko.
Aj dianie v tejto obci stojí za asi najvážnejším konfliktom medzi Poľskom a Českom za posledné desaťročia.
Dôvodom je miznúca voda zo studní aj čoraz väčšia prašnosť. Len dva kilometre od obce totiž leží jedna z najväčších hnedouhoľných baní v Poľsku.
Ťažbe v lome Turów sa mala pred rokom skončiť licencia, vláda však chce, aby sa s ňou pokračovalo až do roku 2044.
Česko sa obáva, že ďalšia ťažba aj rozširovanie lomu bude ohrozovať nielen zásoby pitnej vody. Obrátilo sa preto na Súdny dvor EÚ.
Súd o zastavení ťažby rozhodol ešte v máji, Poľsko však verdikt ignoruje. Od pondelka preto súd vymeral Poľsku aj pokutu – za každý ďalší deň ťažby má Česku Európskej komisii platiť pol milióna eur. Ani to však ťažobnú spoločnosť a štát nemusí odradiť, tvrdia miestni.

Menej vody, viac prachu
Milan Starec sa do malej českej dediny v pohraničí prisťahoval pred štyrmi rokmi. Aj keď o možnom rozširovaní lomu vedel, nepredpokladal, že sa môže lom ešte viac priblížiť k štátnej hranici.
„Teraz čoraz viac cítime dosahy ťažby – lom sa k nám totiž približuje. Najskôr ho rozšírili smerom na nemeckú hranicu, potom k nám. A čím bližšie je, tým viac cítime jeho vplyv,“ vraví pre SME Starec, ktorý v Susedskom spolku Uhelná upozorňuje na riziká lomu Turów.