WASHINGTON. Spojené štáty tento týždeň oficiálne vrátia Iraku 3500-ročnú hlinenú tabuľku obsahujúcu časť Eposu o Gilgamešovi.
Informovala o tom agentúra AFP.
Tabuľku spolu s ďalšími artefaktmi nezákonne získal a z Iraku vyviezol bohatý americký zberateľ.
Ilegálny obchod s artefaktami pomáha terorizmu
USA tabuľku vrátia irackým úradom vo štvrtok 23. septembra v priestoroch Smithsonovho inštitútu vo Washingtone.
Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) vrátenie tejto tabuľky i ďalších 17 000 artefaktov označila za "významné víťazstvo v boji proti nezákonnému obchodovaniu s kultúrnymi predmetmi".
"Krádeže a nezákonné obchodovanie so starobylými artefaktami je aj naďalej hlavným zdrojom príjmov pre teroristické skupiny a ďalšie organizácie z oblasti organizovaného zločinu," uviedla UNESCO vo vyhlásení.
Tabuľku odcudzili z múzea v roku 1990
Tabuľku, na ktorej je časť Eposu o Gilgamešovi, odcudzili z múzea v Iraku po začiatku vojny v Perzskom zálive v auguste 1990, píše OSN na svojej webovej stránke.
V roku 2014 ju získal obchodný reťazec Hobby Lobby, ktorý vlastní americký zberateľ David Green. Reťazec tabuľku vystavil v Múzeu biblie vo Washingtone.
Ministerstvo spravodlivosti USA sa od roku 2019 usilovalo o vrátenie tabuľky právoplatným majiteľom na základe zákona o skonfiškovanom majetku.
Tabuľka predstavuje jeden z tisícov starovekých artefaktov irackého pôvodu, ktoré americké úrady zhabali spoločnosti Hobby Lobby, ako aj Múzeu biblie.
Epos o Gilgamešovi, jedna z najstarších epických básnických skladieb na svete, vznikol v druhom tisícročí pred naším letopočtom v Mezopotámii, ktorá sa rozprestierala zhruba na území súčasného Iraku.