NEW YORK. Ministri zahraničných vecí EÚ vyjadrili Francúzsku podporu v súvislosti s rozhodnutím Austrálie, ktorá odstúpila od zmluvy o nákupe francúzskych ponoriek, čo rozhnevalo Paríž.
Šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella citovala v utorok agentúra AFP.
"Ministri vyjadrili Francúzsku v tejto veci jasnú podporu. Oznámenie (Austrálie) bolo v rozpore s výzvami na lepšiu spoluprácu s Európskou úniou v indopacifickom regióne," povedal Borrell novinárom po tom, ako ministri EÚ absolvovali spoločné stretnutie, ktoré sa uskutočnilo na okraji Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.
Austrália radšej spolupracuje s USA a Britániou
Kontrakt z roku 2016 v hodnote 31 miliárd eur sa týkal zostrojenia 12 ponoriek, ktoré mala francúzska firma Naval Group vyrobiť pre austrálske námorné sily.
Austrália sa namiesto toho rozhodla uzavrieť nové spojenectvo s Britániou a USA. Táto trilaterálna zmluva s názvom AUKUS umožní Austrálii po prvý raz vyrobiť ponorky na atómový pohon.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok v reakcii na tento vývoj udalostí povolal do Paríža veľvyslancov svojej krajiny v USA a Austrálii
Predseda Európskej rady Charles Michel v tejto súvislosti v pondelok vytkol Spojeným štátom nedostatok lojality.
"Základnými zásadami pre spojencov sú transparentnosť a dôvera. A čo pozorujeme? Pozorujeme evidentný nedostatok transparentnosti a lojality," povedal Michel novinárom v New Yorku.
Dodal, že Európania musia "objasniť a pokúsiť sa lepšie porozumieť tomu, čo je zámerom týchto krokov".
Únia zrušila zasadnutie ako protest
Veľvyslanci členských štátov pri Európskej únii odložili prípravné rozhovory zamerané na prvé stretnutie Rady EÚ-USA pre obchod a technológiu (TTC), ktorá má zasadnúť 29. septembra v Pittsburghu na protest proti dohode.
Uviedla v utorok tlačová agentúra Reuters.
Spresnila, že zmeny v stredajšom programe rokovaní veľvyslancov jej potvrdili najmenej dvaja európski diplomati. Pôvodný plán rokovaní pripravený slovinským predsedníctvom v Rade EÚ obsahoval debaty o TTC, podľa nemenovaných diplomatov k zmene došlo po žiadosti zo strany Európskej komisie
Ustanovujúca schôdza Rady EÚ-USA, ktorá je jedným z výsledkov summitu EÚ a USA z júna tohto roka, sa má konať na budúci týždeň v Pittsburghu v americkom štáte Pensylvánia.
Avšak podľa týždenníka Politico Európska komisia v súvislosti s kontraktom na ponorky, ktorý sklamal nielen Francúzsko, ale ohrozil aj záujmy EÚ, zvažuje, či nemá odložiť zasadnutie TTC.
Význam Rady EÚ-USA pre obchod a technológiu pritom nikto nespochybňuje, lebo tento formát má schváliť spoločné transatlantické normy pre polovodiče či umelú inteligenciu, od čoho závisí technologický rozvoj.
Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v rozhovore pre stanicu CNN uviedla, že zaobchádzanie, ktorému bolo Francúzsko v tomto prípade vystavené, je "neprijateľné".
"S jedným z našich členských štátov sa zaobchádza spôsobom, ktorý je neprijateľný, a preto chceme vedieť, čo sa stalo a prečo," uviedla von der Leyenová a spresnila, že EÚ sa k "normálnym vzťahom" s Washingtonom nevráti, kým USA neodpovedia na niektoré otvorené otázky.
Šéfka eurokomisie priznala, že v Európe cítiť sklamanie z toho, ako sa táto záležitosť riešila.
"Priatelia a spojenci a partneri spolu hovoria... najmä o otázkach spoločného záujmu. Toto sa očividne nestalo," uviedla kriticky na adresu Spojených štátov.