MOSKVA. Ruská vládna strana Jednotné Rusko si aj po parlamentných voľbách podľa agentúry TASS udrží dvojtretinovú väčšinu v Štátnej dume (dolnej komore parlamentu), ktorá je nevyhnutná pre prijímanie ústavných zmien.
V tohtoročných parlamentných voľbách v Rusku zvíťazila vládnúca strana Jednotné Rusko. Na základe predbežných výsledkov a sčítania viac ako 98 percent hlasov získala 49,8 percenta hlasov a obhájila parlamentnú väčšinu. Podľa agentúry Reuters oproti minulým voľbám stratila podporu iba časti svojich voličov.
Do parlamentu, o ktorého zložení rozhodovali Rusi od piatka do nedele, sa dostanú ešte ďalšie štyri strany, ktoré získali viac ako päť percent.
Parlamentné voľby v Rusku boli podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova otvorené a čestné. Výsledky volieb Kremeľ hodnotí pozitívne, informovali agentúry Interfax a RIA Novosti.

V dume bude päť strán
Voľby do dolnej komory parlamentu sú zmiešané, polovica mandátov je rozdelená podľa straníckych kandidátov a ďalších 225 kresiel je obsadených väčšinovou voľbou v jednomandátových obvodoch.
Na druhom mieste je podľa Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF) s 19,05 percenta hlasov a na treťom mieste sa nachádza Liberálnodemokratickej strane Ruska (7,48 percenta). Hranicu piatich percent okrem toho prekonala aj strana Spravodlivé Rusko-Patrioti-Za pravdu s 7,41 percenta hlasov a subjekt Noví ľudia (5,36 percent).
Peskov ohodnotil výsledky volieb pozitívne. Podľa jeho slov malo Jednotné Rusko za úlohu potvrdiť svoju pozíciu lídra, a to sa mu aj podarilo.
"Pre prezidenta bola a naďalej je najdôležitejšia súťaživosť, otvorenosť a čestnosť uplynulých volieb a v tomto smere hodnotíme volebný proces veľmi pozitívne," uviedol Peskov.

Navaľného stúpenci odporúčali voliť komunistov
Podľa predbežných výsledkov Jednotné Rusko, ktoré je spojené s prezidentom Vladimirom Putinom, nezopakuje výsledok z minulých volieb, v ktorých získalo viac ako 54 percent hlasov.
Tlačové agentúry to spájajú s poklesom popularity strany v dôsledku zhoršujúcej sa ekonomickej situácie v krajine aj s obvinením z korupcie, ktoré proti súčasnému vedeniu vznáša opozícia vedená väzneným Alexejom Navaľným.
Úrady Navaľného stúpencov z volieb vyradili, ale opozícia sa snažila výsledok ovplyvniť aspoň tým, že voličom ponúkala pokyny k taktickému hlasovaniu proti kandidátom Jednotného Ruska. V mnohých prípadoch tieto rady v praxi smerovali k voľbe komunistov.
Opozícia zhromaždená okolo Navaľného považuje priebežné výsledky komunistov za dôkaz úspechu svojej stratégie. Úrady zároveň obvinila z rozsiahlych podvodov pri sčítaní a odsúdila "morálny úpadok" vládnucej moci.
Plnenie urien či nútené hlasovanie
Na hlasovaní sa zúčastnilo dokopy 14 strán. Kandidovať však nemohli najhlasnejší kritici Kremľa.
Tiež sa objavilo mnoho správ o plnení volebných urien a nútenom hlasovaní. Tieto tvrdenia volebná komisia poprela.
Nezávislá skupina Golos, ktorá monitoruje voľby a ruské úrady ju označili za zahraničného agenta, uviedla, že odsledovala viac ako 4 500 správ o porušení volebného procesu. Ruské ministerstvo vnútra naopak novinárom oznámilo, že nezaregistrovalo žiadne „vážnejšie porušenia“.
Po prvý raz od roku 1993 voľby nesledovali pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Dôvodom boli obmedzenia, ktoré prijali ruské úrady.