SME

Ako jediný prežil pád lanovky, o chlapca sa teraz sporia príbuzní

Starý otec mal priviezť Eitana Birana do Izraela proti vôli jeho zákonného zástupcu.

RÍM. Chlapca, ktorý v máji ako jediný z rodiny prežil pád lanovky v Taliansku, odviezol jeho starý otec do Izraela.

Stalo sa tak minulú sobotu a bez súhlasu príbuzných v Taliansku, ktorým bol po prepustení z nemocnice zverený do starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Starý otec sa dopustil únosu

Ako informoval denník The Guardian, prípadom sa začala zaoberať talianska prokuratúra. Denník The Times of Israel zasa v pondelok s odvolaním sa na právnické zdroje napísal, že šesťročného Eitana Birana Izrael vráti do Talianska.

SkryťVypnúť reklamu

Experti ministerstiev zahraničných vecí a spravodlivosti v nedeľu konštatovali, že priviezť Eitana Birana do Izraela proti vôli jeho zákonného zástupcu, pravdepodobne predstavuje únos, informovala izraelská televízia Kešet 12.

Súvisiaci článok Po tragédii v talianskych Alpách odstránia vrak padnutej lanovky Čítajte 

V dokumente sa uvádza, že konanie chlapcovho starého otca je v rozpore s haagskym dohovorom o občianskych aspektoch medzinárodných únosov detí, ktorý Izrael prijal v roku 1991. Podľa zákona musí Izrael urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby chlapca čo najskôr vrátil jeho zákonnému zástupcovi v Taliansku.

Zákonným zástupcom chlapca je v Taliansku žijúca sestra chlapcovho otca Aya Biranová-Nirková, ktorá sa obrátila na taliansku políciu s tým, že chlapca v sobotu uniesol jeho starý otec z matkinej strany Šmuel Peleg.

Chlapcovi príbuzní v Izraeli odmietajú tvrdenie, že Eitana uniesli.

SkryťVypnúť reklamu

Rodina v Izraeli nedostávala informácie

Jeho teta Gali Pelegová, ktorá v auguste inciovala proces adopcie chlapca, v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Radio103FM vyhlásila, že "Eitana sme priviedli späť domov".

Vysvetlila, že jeho rodina v Izraeli to musela urobiť, lebo "nedostávala žiadne informácie o jeho zdravotnom alebo duševnom stave. Keby sudca neplánoval stretnutia (s dieťaťom), neboli by sme ho ani videli".

Eitanov starý otec z matkinej strany Šmuel Peleg sa po tragickej nehode presťahoval z Tel Avivu do Talianska. Podľa správ v talianskej tlači Peleg vzal dieťa v sobotu ráno, ale podľa dohody ho v stanovený čas podvečer domov nepriviedol.

Po tom, ako sa jeho teta žijúca v mesta Pavia obrátila na taliansku políciu, ukázalo sa, že Eitan opustil Taliansko na palube súkromného lietadla s Pelegom, ktorý mal chlapcov izraelský pas. Ich príchod do Izraela neskôr potvrdili aj diplomatické zdroje.

SkryťVypnúť reklamu

Armando Simbari, právnik zastupujúci Biranovú-Nirkovú, pre taliansky denník Corriere della Sera povedal, že Eitan bol "vytrhnutý z rodiny, s ktorou vyrastal, a od lekárov, ktorí stále liečili (jeho) zranenia a traumu z nehody".

Chlapec prišiel o piatich príbuzných

Pád kabíny lanovky v severnom Taliansku si vyžiadal životy 14 ľudí, pričom piati z nich boli práve členovia Eitanovej rodiny žijúcej v Taliansku. Okrem Eitanovho otca, ktorý ho pravdepodobne zachránil silným objatím, pri nehode zahynula aj chlapcova matka, mladší brat a dvaja prarodičia.

K nehode lanovky došlo v máji. Lanovka viezla návštevníkov z mesta Stresa na vrchol hory Mottarone, keď kabína spadla z nosného lana a skĺzla dolu svahom. Nešťastie prežili iba dve deti, jedno z nich však neskôr podľahlo zraneniam v nemocnici v Turíne.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 646
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 164
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 712
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 539
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 998
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 613
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bojovníci Talibanu.

Rozhodnutie nadobudlo okamžitú platnosť.


TASR 1
Protivládny protest v Lime z konca marca, na ktorom Peruánci požadujú zvýšenú bezpečnosť a boj proti kriminálnym gangom.

Vyhráža sa tým prezidentka.


Vadim Šamarin

Šamarin prijal úplatky vo výške 386-tisíc eur.


TASR 2
Katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání na stretnutí s ruský prezidentom Vladimirom Putinom.

Katarský emír sa stretol v Moskve s ruským prezidentom Putinom.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu