JERUZALEM. Izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid navrhol zlepšenie životných podmienok v palestínskom pásme Gaze výmenou za neútočenie zo strany radikálneho hnutia Hamas, ktoré túto palestínsku enklávu spravuje.
Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.
Izrael: Palestíne škodí útočiaci Hamas
Lapid prišiel s týmto návrhom s cieľom vyriešiť "nikdy sa nekončiace kolá násilia", a to krátko pred tým, ako v nedeľu došlo k ďalšej eskalácií napätia medzi Izraelom a Hamasom.
Cieľom rozvojového plánu pre Gazu, ktorý zahŕňa výhody v oblasti infraštruktúry a zamestnanosti, je ukázať Palestínčanom v tejto enkláve, že práve vojenské operácie Hamasu voči Izraelu sú dôvodom, "prečo žijú v podmienkach chudoby, nedostatku, násilí a vysokej nezamestnanosti, bez nádeje," vysvetlil Lapid v nedeľu.
Zdôraznil, že nevolá po rokovaniach s Hamasom, pretože "Izrael nerokuje s teroristickými organizáciami, ktoré nás chcú zničiť".
Modernizácia a opravy. Za prímerie
Lapid, ktorý by mal v rámci dohody o rotácii prevziať o dva roky funkciu predsedu izraelskej vlády, pripustil, že jeho plán nateraz nie je v súlade s oficiálnou politikou izraelskej vládnej koalície pozostávajúcej z ôsmich strán. Dodal však, že má podporu predsedu vlády Naftaliho Bennetta.
V prvej fáze plánu by infraštruktúra v pásme Gaze - na území s dvoma miliónmi obyvateľov - prešla "veľmi potrebnou modernizáciou", spresnil Lapid v nedeľu v prejave na Reichmanovej univerzite v meste Herzlija.
"Opraví sa elektrická sústava, pripojí sa plyn, vybuduje sa zariadenie na odsoľovanie vody, dôjde k výraznému zlepšeniu systému zdravotníctva a k prestavbe bytovej a dopravnej infraštruktúry," informoval.
"Výmenou za to sa Hamas zaviaže k dlhodobému prímeriu." navrhuje Lapid s tým, že v tomto procese dôležitú úlohu zohrávalo aj medzinárodné spoločenstvo, najmä Egypt.
Umelý ostrov, spojenie medzi Gazou a Západným brehom
Jair Lapid v tejto súvislosti zdôraznil, že tento plán nebude možné uskutočniť "bez podpory a účasti našich egyptských partnerov a bez ich schopnosti hovoriť so všetkými zúčastnenými". Dodal, že "akékoľvek porušenie" dohody zo strany Hamasu celý proces zastaví alebo zvráti.
V prípade, že by realizácia prvej etapy plánu bola úspešná, pri pobreží pásma Gazy by sa potom mohla začať výstavba umelého ostrova, ktorý by umožnil vybudovať aj prístav a vytvoriť tak dopravné spojenie medzi Gazou a Západným brehom.
Lapid informoval, že tento plán predstavil "partnerom v arabskom svete", ako aj USA, Rusku a Európskej únii.
Spresnil, že "stále je ešte na čom pracovať, sme stále pri rysovacej doske, ale ak má tento plán šancu uspieť a získa rozsiahlu podporu, navrhnem to (izraelskej) vláde ako oficiálny postoj".
Raketový útok na územie južného Izraela
Agentúra AFP informovala, že len niekoľko hodín po tomto Lapidovom príhovore došlo opäť k vyostreniu napätia medzi Izraelom a pásmom Gazy.
Najprv izraelská armáda v nedeľu večer zneškodnila raketu odpálenú z pásma Gazy na juh Izraela, čo bol tretí podobný prípad za posledné dni. Následne v noci na pondelok - v reakcii na tento útok - Izrael vyslal nad palestínske územia stíhačky, ktoré v palestínskej enkláve zasiahli štyri vojenské objekty pripisované Hamasu a podzemný tunel. Podľa AFP po izraelskej odvete nehlásili z pásma Gazy žiadnych zranených.
Izrael a Hamas viedli svoju poslednú vojnu väčšieho rozsahu v máji tohto roku - v poradí už štvrtú od roku 2008. Konflikt sa skončil prímerím sprostredkovaným Egyptom.
Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva koncom mája uviedol, že izraelské letecké útoky na palestínske územie mali za následok "rozsiahle škody na civilnej infraštruktúre".