NEW YORK. Tisíce ľudí si dnes na mieste, kde stáli newyorské dvojičky Svetového obchodného centra (WTC), pripomenuli obete teroristických útokov z 11. septembra 2001. Aj za účastí prezidenta Joea Bidena a jeho predchodcu Baracka Obamu.
Obrad zahájilo rozvinutie americkej štátnej vlajky za sprievodu hymny USA, po ktorej nasledovala minúta ticha vo chvíli, keď pred 20 rokmi prvé lietadlo narazilo do severnej veže WTC.
Dlhé minúty potom zneli mená obetí, ich čítanie je tradičnou súčasťou spomienkového dňa.
O 9:03 miestneho času, keď pred 20 rokmi druhé unesené lietadlo zasiahlo južnú vežu, zazneli na Ground Zero dva údery zvonu a nasledovala ďalšia minúta ticha.
Čítanie mien prerušilo hudobné vystúpenie speváka Brucea Springsteena s piesňou I'll see you in my dream (Uvidím ťa vo svojich snoch).

Spomienku na 11. september 2001 zahájil otec jednej z obetí
Pietnu spomienku zahájil Mike Low, ktorého dcéra bola letuškou v prvom z unesených lietadiel.
"Kým čítame mená tých, o ktorých sme prišli, ma pamäť vracia do toho strašného dňa, kedy sa zdalo, že sa na náš svet zniesol zlý prízrak. Ale bola to tiež doba, keď mnoho ľudí prekonávalo samých seba," povedal Low.
Súčasťou ceremoniálu bola celkovo šesťkrát minúta ticha. Tretia prišla na rad o 9:43, kedy unesené lietadlo narazilo do západnej steny Pentagónu, sídla amerického ministerstva obrany.
Minútou ticha si uctili aj moment, keď sa po potýčke cestujúcich a posádky s únoscami zrútilo štvrté lietadlo v Pensylvánii krátko po desiatej ráno.
A chvíľami ticha si pripomenuli aj momenty, keď sa v New Yorku minútu pred desiatou zrútil prvý z poškodených mrakodrapov a zhruba o pol hodiny neskôr aj druhý.
Biden neprehovorí, zverejnil video
Prezidenta Bidena na akcii sprevádzala prvá dáma Jill Bidenová. K jeho predchodcom Obamovi a Clintonovi sa rovnako pripojili ich manželky Michelle a Hillary.
Biden na žiadnej zo spomienkových akcií neprehovoril, uviedla agentúra Reuters. V predvečer výročia však zverejnil video, v ktorom vyzval Američanov k jednote, uctil si pamiatku obetí a poďakoval sa ľuďom, ktorí pri záchranných akciách nasadzovali svoje životy.
Z pietnej akcie v New Yorku odišiel zhruba o 9:45 miestneho času, počas dňa ho čakali návštevy ďalších dvoch miest, kde teroristi udreli.
Ďalšie spomienkové akcie sa konali v Pentagóne neďaleko Washingtonu, kde pred 20 rokmi narazilo tretie unesené lietadlo, a tiež pri obci Shanksville v Pensylvánii, blízko ktorej sa po súboji pasažierov s teroristami zrútilo štvrté lietadlo.
Americká vojna proti terorizmu
Pri útokoch, ktoré zosnoval saudskoarabský miliardár Usáma bin Ládin a teroristická organizácia Al-Káida, zahynulo 2977 ľudí.
Útoky viedli ku sprísneniu kontrol na letiskách po celom svete a zmenili prácu amerických bezpečnostných zložiek.
USA po útokoch začali vojnu proti terorizmu. V roku 2001 vykonali inváziu do Afganistanu a o dva roky neskôr do Iraku.
Dvadsiate výročie prichádza viac ako týždeň po stiahnutí amerických vojakov z Afganistanu, ktorý následne rýchlo obsadilo radikálne islamistické hnutie Taliban.