SME

Šéf WHO pre Európu si nie je istý, či len očkovanie dokáže ukončiť pandémiu

Vysoká miera zaočkovanosti je však podľa neho dôležitá, pretože dokáže odľahčiť zdravotnícky systém.

Hans Kluge, riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu.Hans Kluge, riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu. (Zdroj: TASR/AP)

KODAŇ. Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge vyjadril v piatok svoje pochybnosti o tom, či bude možné ukončiť pandémiu koronavírusu iba za pomoci očkovania, kedže nové varianty vírusu oslabujú nádej na vybudovanie kolektívnej imunity. Informovala o tom agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzhľadom na možnosť, že koronavírus sa bude šíriť ešte niekoľko rokov, je podľa Klugeho teraz potrebné "postupne prispôsobiť našu očkovaciu stratégiu", a to najmä v súvislosti s podávaním tretích dávok protikoronavírusových vakcín.

SkryťVypnúť reklamu

V máji riaditeľ WHO uviedol, že na ukončenie pandémie bude potrebné zaočkovať minimálne 70 percent populácie. Toto už však podľa Klugeho viac neplatí, kedže situácia sa pre nové a nákazlivejšie varianty medzičasom zmenila.

"Myslím, že toto nás privádza do bodu, v ktorom je cieľom očkovania v prvom rade zamedziť vzniku vážneho priebehu ochorenia a úmrtnosti... Ak zvážime, že covid bude naďalej mutovať a ostane tu s nami rovnako ako chrípka, tak potom by sme mali dopredu myslieť na to, ako postupne budeme prispôsobovať našu očkovaciu stratégiu," uviedol Kluge.

Vysoká miera zaočkovanosti je však podľa neho dôležitá, pretože dokáže "odľahčiť zdravotnícky systém", ktorý sa musí prirodzene zaoberať aj inými ochoreniami, v súčasnosti zatláčanými do úzadia pandémiou covidu.

SkryťVypnúť reklamu

Epidemiológovia v súčasnosti naznačujú, že je nereálne dosiahnuť kolektívnu imunitu len prostredníctvom očkovania, a to aj napriek tomu, že očkovanie má podľa nich kľúčový význam pri zvládnutí pandémie.

Variant delta, ktorý v súčasnosti v mnohých krajinách dominuje, je totiž zrejme až o 60 percent nákazlivejší ako variant alfa, ktorý dominoval predtým. Čím viac nákazlivejší daný variant je, tým je totiž potrebnejšia väčšia miera protilátok v populácii na vytvorenie kolektívnej imunity.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Koronavírus SARS-CoV-2

Ilustračné foto.

Vyjadrenia splnomocnenca vlády považujú za ohrozovanie verejného zdravia ľudí.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 768
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 461
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 414
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 794
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 554
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 361
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 251
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 982
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Polícia zadržala podozrivú osobu.


ČTK 1
Premiér Fico a maďarský premiér Orbán.

Demokracia nie je ohrozená, vraví Ondruš.


Kosovský premiér Albin Kurti.

Európska únia zaviedla sankcie pre Kosovo pred dvomi rokmi.


TASR
Polícia. Ilustračná snímka.

Polícia zhabala majetok v hodnote vyše 17-tisíc libier.


TASR

Sportnet

FC DAC Dunajská Streda - FK Železiarne Podbrezová: ONLINE prenos z finále play-off o Konferenčnú ligu.

Sledujte s nami ONLINE prenos z finále play-off o Konferenčnú ligu: FC DAC Dunajská Streda - FK Železiarne Podbrezová.


Mads Pedersen.

Druhý preťal cieľovú pásku Belgičan Wout Van Aert.


TASR
Charles Leclerc.

Max Verstappen po problémoch s prevodovkou odjazdil až desiaty najrýchlejší čas.


TASR
Slovenskí reprezentanti na MS v malom futbale 2025.

Zápas nájdete na televíznych obrazovkách aj vo forme online textového prenosu.


SkryťZatvoriť reklamu