Článok pôvodne vyšiel v denníku Washington Post.
SAN SALVÁDOR. V utorok sa Salvádorčania zobudili do ekonomiky čiastočne založenej na bitcoine. Práve vtedy vstúpili do platnosti opatrenia, ktoré z tejto stredoamerickej krajiny urobili prvú na svete, v ktorej bude kryptomena oficiálnym platidlom.
Opatrenie, ktoré presadil prezident Nayib Bukele, by malo okrem iného zjednodušiť posielanie príspevkov od Salvádorčanov pracujúcich v Spojených štátoch. Najmä však ide o zatiaľ najväčší experiment s bitcoinom a mnohí občania hovoria, že sa na ňom zúčastňovať nechcú.

Zaplatíme to
"Dotlačili nás do toho," hovorí 26-ročný Silvano Moya, ktorý pracuje v callcentre. V utorok sa pridal k protestom proti bitcoinu v San Salvádore. "Doteraz o tom vieme len to, že náklady zaplatíme z našich daní."
Štyridsaťročného Bukeleho často označujú aj za prvého latinskoamerického prezidenta mileniála. Inciatívu na zavedenie bitcoinu predstavil v júni, poslanci ju schválili do niekoľkých hodín.
"Mali by sme zmeniť postupy minulosti," napísal Bukele na twitteri krátko pred tým, ako zákon vstúpil o polnoci do platnosti. "Salvádor má právo posunúť sa smerom k rozvinutému svetu."
Zákon nariaďuje podnikateľom, aby prijímali platby v bitcoinoch, ale rôzne vládne vyhlásenia vyvolávali zmätok v tom, či využívanie kryptomeny je povinné, alebo len jednou z možností. Nakoniec sa ukázalo, že ako oficiálne platidlo sa v krajine bude naďalej používať aj americký dolár.