New York 26. júna (TASR) - Na jednom z najväčších masových zhromaždení v histórii náboženstva v USA sa koncom týždňa lúčili v New Yorku desaťtisíce ľudí s ťažko chorým populárnym kazateľom Billom Grahamom. Medzi prominentmi, ktorí prišli do parku Corona v časti New Yorku zvanej Queens bolo vidieť aj bývalého amerického prezidenta Billa Clintona s manželkou Hillary.
Pred viac ako 80.000 ľuďmi Clinton v noci nadnes vyhlásil, že Graham je mužom, ktorý si zaslúži všetku úctu. "Mal som ho vždy rád," povedal liberálny exprezident na prekvapenie mnohých, ktorí v Grahamovi videli doteraz skôr kňaza konzervatívnej Ameriky.
Clinton pripomenul Grahamovu úlohu pri zrušení rasovej segregácie na amerických školách, ktorá na niektorých miestach prežívala až do 60. rokov uplynulého storočia.
Graham sa poďakoval tým, že označil Clintonovcov za obdivuhodných ľudí. Bill by sa mohol stať protestantským kazateľom a jeho manželka prezidentkou USA, zažartoval kňaz. Potom kázal do neskorých nočných hodín.
Na jeho dnešnú poslednú modlitbu v popoludňajších hodinách by malo prísť viac ako 70.000 veriacich.
Graham, ktorého považujú za vynálezcu televíznych bohoslužieb, začal so svojimi kázňami pre verejnosť pred skoro 50 rokmi v známej Madison Square Garden v New Yorku. Odvtedy ho považovali za vodcu konzervatívneho evanjelického kresťanstva v USA.
Predstavitelia cirkví označili koncom týždňa Grahama za "ikonu protestantizmu 20. storočia" a za jedného z najviac rešpektovaných reprezentantov evanjelického kresťanstva. Svojím posolstvom o láske Ježiša Krista a výzvami proti liberalizmu a komunizmu a za obnovu všeobecných morálnych hodnôt si Graham na svojich cestách po všetkých kontinentoch získaval milióny ľudí.
Kazateľ vyhlásil, že New York si za miesto svojej poslednej kázne nevybral náhodou: osemmiliónová metropola potrebuje ešte stále vedomie, že pri nej niekto stojí, aby sa zahojili rany, spôsobené teroristickými útokmi 11. septembra 2001.