San Francisco 26. júna (TASR) - Hodnostári z celého sveta zišli sa v sobotu v San Franciscu, aby oslávili 60. výročie založenia Organizácie Spojených národov. Vysokopostavení americkí politici na slávnosti chýbali.
Kým mnohé krajiny do San Francisca vyslali bývalých premiérov, administratíva prezidenta Georgea W. Busha na oslavy delegovala diplomata stredného rangu, jej predstaviteľa v hospodárskej a sociálnej rade OSN Sichana Siva.
Prítomní si zhromaždením pripomenuli 60. výročie podpísania Charty OSN z 26. júna 1945, pričom diskutovali o úlohe OSN v súčasnom svete, ale upozorňovali aj na vágny postoj USA k plneniu ich záväzkov v svetovej organizácii.
Vzťahy medzi OSN a USA sú napäté, mnohým členom OSN sa nepozdáva prístup prezidenta USA Georgea W. Busha k viacerým zmluvám či rezolúciám, ale ani jeho politika, v ktorej neberie do úvahy názory ostatných krajín. Zaujímavé je, že Bush na post veľvyslanca USA v OSN vymenoval kritika celosvetovej organizácie Johna Boltona.
Bývalý francúzsky premiér Michel Rocard na margo vývoja vo svete v poslednom polstoročí uviedol, že USA zostali veľmocou. Vývoj v Iraku jasne ukazuje hranice a problémy vyplývajúce z toho, že moc má jedna krajina, "pretože tento problém nemôže vyriešiť jeden štát, ale len viacero krajín".
Generálny tajomník OSN Kofi Annan v posolstve k účastníkom slávnostného stretnutia napísal, že "OSN nikdy vo svojich dejinách nepotrebovala odvážne rozhodnutia tak ako teraz". Podľa jeho názoru podmienky na ich uskutočnenie neboli nikdy také priaznivé ako práve teraz.