NADŽAF. Veľký ajatolláh Muhammad Saíd Hakím, jeden z najvyššie postavených šiitských duchovných v Iraku, zomrel v piatok vo veku 85 rokov v posvätnom meste Nadžaf po srdcovom infarkte. Tlačovej agentúre AFP to povedali zdroje blízke duchovnému.
Pohreb sa bude konať v sobotu v Nadžafe a v neďalekom posvätnom meste Karbalá.
Hakím "podstúpil pred troma dňami operáciu v nemocnici v Nadžafe a dnes podľahol srdcovému záchvatu", dodal jeden zdroj.
Sústrasť vyjadrili aj USA
Iracký prezident Barham Sálih vzdal vo vyhlásení poctu "poprednej osobnosti" šiitského islamu.
Spojené štáty vyjadrili sústrasť prostredníctvom amerického veľvyslanectva v Bagdade.
Zosnulý bude pochovaný v Nadžafe, kde sa nachádza svätyňa imáma Alího, štvrtého islamského kalifa a príbuzného proroka Mohameda.
Kto bol Muhammad Saíd Hakím
Hakím sa narodil v rodine duchovných v Nadžafe v roku 1936 a bol pokladaný za jednu z najvyšších šiitských náboženských autorít v krajine.
Pred smrťou bol jedným zo štyroch ajatolláhov hawzy, šiitského seminára v Nadžafe - popri veľkom ajatolláhovi Alím Sistáním, ktorý je najvyšším šiitským duchovným Iraku.
Ajatolláh je najvyššia hodnosť, akú môže v šiitskej vetve islamu dosiahnuť znalec islamského práva.
Za Husajna ho osem rokov väznili
Hakíma väznili v rokoch 1983 až 1991 za režimu vtedajšieho diktátora Saddáma Husajna, ktorý sa obával, že islamská revolúcia v susednom Iráne v roku 1979 by mohla spustiť "podobnú udalosť" aj v Iraku, napísala na Twitteri politická komentátorka Mársín Šamaríová.
Pozorovateľ šiitského duchovenstva, ktorý si želal ostať v anonymite, povedal, že Hakím sa odlišoval svojou "blízkosťou s veriacimi". Počas hlavných šiitských spomienkových osláv arbaín sa zvykol zamiešať medzi pútnikov.
"Verejne nevyjadroval žiadny politický názor," uviedol pozorovateľ. Je to v súlade so šiitskou teologickou školou v Iraku, ktorá je proti iránskemu teologickému systému wilājat al-fakīh - ten stavia náboženskú autoritu nad politiku.