ALBANY, BRATISLAVA. David Ferrick mal len desať rokov, keď ho jeden z katolíckych kňazov z miestnej farnosti zatiahol do svojej spálne. Vyzliekol sa do spodnej bielizne a Ferricka požiadal, aby spravil to isté. So zmäteným a vydeseným chlapcom si potom ľahol do postele a sexuálne ho obťažoval.
Ferrick teraz, po vyše štyridsiatich rokoch vystupuje ako svedok v prípade proti svojmu niekdajšiemu kňazovi, píše britský denník BBC.
Šancu nájsť spravodlivosť mu poskytol zákon amerického štátu New York z roku 2019, takzvaný Child Victims Act – CVA (zákon o detských obetiach, pozn. red.) ktorý obetiam sexuálneho obťažovania poskytol dvojročnú možnosť začať občianske spory v prípadoch, ktorým uplynula premlčacia lehota.
Tieto dva roky vypršali v auguste. Za ten čas súdy zaevidovali takmer 11-tisíc žalôb. Medzi obvinenými sú prevažne náboženské inštitúcie, mládežnícke organizácie a školy, no žaloby boli podané aj na britského princa Andrewa či speváka Boba Dylana.
Mnoho obetí sexuálneho zneužívania sa však napriek tomu spravodlivosti nedočká. Ak si nemôžu dovoliť právnikov alebo v čase zneužívania boli už plnoleté, zákon CVA im nepomôže.

Skutok bol premlčaný
V USA až jedno z piatich dievčat a jeden z trinástich chlapcov zažijú v detstve sexuálne obťažovanie. Množstvo obetí sa s týmito traumatickými zážitkami vyrovnáva dlhé roky a silu hovoriť o nich nájdu až v neskoršom veku.
Obete sexuálneho násilia na deťoch o svojich traumách prehovoria v priemere až vo veku 52 rokov, napísala nezisková organizácia Child USA.