KÁBUL, BRATISLAVA. Z dnešného pohľadu sa to tak nemusí zdať, ale Čína bola v roku 1949 v podobnej situácii ako v súčasnosti Afganistan.
V chudobnej krajine zničenej občianskou vojnou prebrali moc dovtedajší povstalci, ktorých medzinárodné spoločenstvo spočiatku neuznávalo.
A predsa komunisti Maa Ce-tunga po dvoch desaťročiach dosiahli medzinárodné uznanie a dnes je z krajiny ekonomická veľmoc. Môže sa niečo podobné podariť aj Talibanu?

Každá krajina má iné podmienky, ale skúsenosti z vládnutia bývalých povstalcov v posledných desaťročiach naznačujú, ako by mohla vyzerať vláda Talibanu. Niektorým z nich sa podarilo krajinu modernizovať, niektorí prišli o moc pre chaos alebo obnovenú občiansku vojnu.
Niektoré skupiny boli po prevzatí moci ešte brutálnejšie ako predtým, iné sa zmiernili, aby sa mohli dostať k medzinárodnej pomoci a potom aj k uznaniu.
Diktatúra štátostrany
Niekoľko znakov majú tieto skupiny spoločné, píšu New York Times. Napríklad zavádzanie diktatúry štátostrany. Povstalci si vyberajú hierarchický a byrokratický systém z jednoduchého dôvodu - rovnako fungovali aj pred víťazstvom.
"Úspešná povstalecká skupina je zároveň politickou stranou, vojenskou organizáciou a biznisom," napísal Terrence Lyons, odborník na občianske vojny z Univerzity Georgea Masona v štúdii o vládnutí povstaleckých skupín.
Taliban hovorí, že jeho štát bude pripomínať iránsky model. Bude mať prezidenta, premiéra a členov vlády, ale ešte nad nimi bude akýsi duchovný líder, ktorému budú všetci podliehať. Nebude sa starať o každodenné vládnutie, ale pri kľúčových rozhodnutiach bude mať vždy posledné slovo.
Týmto lídrom bude súčasný líder Talibanu Hajbatulláh Áchundzáda.
Keď Taliban vládol v rokoch 1996 až 2001, tvrdo zasahoval proti menšinám. Od začiatku ide o prevažne paštúnske hnutie. Paštúni sú síce najväčšou etnickou skupinou v Afganistane, no tvoria len necelých štyridsať percent populácie.
Teraz Taliban sľubuje, že k moci pustí zástupcov všetkých etnických skupín. Okrem iných aj šiitských Hazarov, ktorým počas svojho vládnutia vypaľoval celé dediny.
Talibanu sa nedá celkom veriť, no aj toto má pri povstaleckých skupinách precedens.