SME

Nech sa neopakuje rok 2015, opakujú v Bruseli. Môže to vyjsť na miliardu

Brusel môže tlačiť na Taliban cez humanitárnu pomoc, s ktorou to vie.

Šéf únijnej diplomacie Josep BorrellŠéf únijnej diplomacie Josep Borrell (Zdroj: EURÓPSKY PARLAMENT/MICHEL CHRISTEN)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRUSEL, BRATISLAVA. Ešte minulý týždeň, teda niekoľko dní pred tým, ako Afganistan opustili poslední americkí vojaci a krajinu definitívne prebrali militanti z Talibanu, sa už na hraniciach z Pakistanom začali podľa miestnych predstaviteľov objavovať „bezprecedentné“ počty ľudí na úteku.

Aj keď vláda v Islamabáde hovorila, že neprijme utečencov a hranicu môžu prekročiť len ľudia s dokladmi, k hranici prichádzali státisíce ľudí, napísal Guardian. Ľuďom bez dokladov pomáhali prevádzači, mnohí však na na hranici uviazli.

SkryťVypnúť reklamu

Pakistan sa bráni príchodu utečencov z Afganistanu, už teraz ich má na svojom území 1,5 milióna, čo je najviac na svete. No práve na jeho území vidia riešenie politici v takmer šesťtisíc kilometrov vzdialenom Bruseli.

Strategická chyba?

„Nemôžeme zopakovať strategickú chybu z roku 2015,“ napísal v auguste na twitteri Janez Janša, premiér Slovinska, ktoré v súčasnosti predsedá Rade Európskej únie.

Spolu s viacerými lídrami vrátane politikov štátov V4 chce zabrániť tomu, aby sa znovu vytvoril humanitárny koridor pre utečencov, ktorým pred šiestimi rokmi prešlo viac ako milión ľudí.

Na stretnutí ministrov vnútra členských štátov sa tento týždeň dohodlo, že Európska únia finančne podporí „relevantné organizácie“ a susedné štáty Afganistanu. Okrem Pakistanu by sa to mohlo týkať najmä Iránu a Tadžikistanu.

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálne nikto nepotvrdil, aká suma by to mala byť, no zdroj webu Politico aj uniknutá predbežná správa, ku ktorej sa dostala agentúra Bloomberg, hovoria o miliarde eur vyhradených pre susedov Afganistanu, presídlenie približne 30-tisíc afganských utečencov a na humanitárnu pomoc.

O konkrétnych záväzkoch sa zatiaľ nehovorí z obáv, že by len motivovali ľudí, aby sa pokúsili krajinu opustiť. Témou to môže byť na osobitnom európskom summite ešte v septembri.

Európska únia rokuje s Pakistanom a stredoázijskými krajinami, aby cez svoje územie do Európy pustili obmedzený počet utečencov do Európy, píše web EUObserver . Cestou by mohla byť aj dohoda Turecka a Kataru s Talibanom, podľa ktorej by títo ľudia mohli krajinu opustiť z kábulského letiska.

„Je jasné, že to tak skoro nebude,“ povedala na rokovaní výboru Európskeho parlamentu pre ľudské práva Paola Pampaloniová zo zahraničnej služby Komisie. „Musíme počkať niekoľko týždňov, kým dosiahneme dohodu.“

SkryťVypnúť reklamu

Aké ambície chceme mať

Európski politici sa však viac-menej zhodujú, že dôležité bude, aby bol blok v oblasti aktívny aj diplomaticky. „Európa si musí definovať, aké ambície má v krajine,“ súhlasí s tým analytička think-tanku Európsky výbor pre zahraničné vzťahy Tara Varmová.

Európa by sa podľa nej nemala uzavrieť a v tomto prípade by to ani nebolo možné. Mala by prijať bývalých spolupracovníkov z Afganistanu, členov mimovládok alebo zamestnancov medzinárodných organizácií, ktorí sú pod vládou Talibanu v ohrození života.

Ľuďom vnútri Afganistanu by podľa Varmovej mala Únia pomôcť humanitárnou pomocou, ktorá je v súčasnosti po prebratí moci Talibanom zastavená. Afganistan je pritom od nej bytostne závislý.

Pomoc spoza hraníc podľa OSN potrebuje osemnásť miliónov z 38 miliónov obyvateľov krajiny. Afganistan navyše prechádza druhým suchom za posledné štyri roky, čoho výsledkom je aj fakt, že polovica detí mladších ako päť rokov už teraz trpí akútnou podvýživou.

SkryťVypnúť reklamu

Práve v tejto oblasti má pritom Únia skúsenosti. „Mohla by sa dostať do krajiny, kontrolovať programy a bojovať proti ich rozkrádaniu. Doručovanie pomoci by tiež mohlo byť nástrojom, ako zmierniť vládu Talibanu,“ naznačuje.

Súvisiaci článok Cesta do Európy je nemožná. Čo čaká Afgancov na úteku? Čítajte 

Kde sa rozhoduje

Zábery z kábulského letiska v posledných týždňoch tiež Európanom pripomenuli, že znovu boli pri evakuácii svojich občanov odkázaní na pomoc americkej armády. A znovu sa tak hovorí o nutnosti vybudovať vlastné úniové vojenské jednotky rýchleho nasadenia.

„Európa a Spojené štáty boli pred Afganistanom prepojené ako nikdy. Prvýkrát sa využil článok 5 Washingtonskej zmluvy, ktorým sa všetky štáty zaväzujú k vzájomnej obrane,“ pripomenul v komentári pre New York Times šéf úniovej diplomacie Josep Borrell.

„Nakoniec sa však o načasovaní aj spôsobe stiahnutia rozhodlo vo Washingtone. Ukázalo sa, že my Európania sme závislí od amerických rozhodnutí – nielen pri evakuáciách z kábulského letiska, ale aj v širšom rozmere,“ napísal Borrell, podľa ktorého má blok takú veľkú ekonomiku, že by mal pôsobiť nielen „mäkkou“ silou, ale aj vojenskou.

SkryťVypnúť reklamu

Preto sa v Bruseli začína hovoriť o vytvorení stálej jednotky s asi piatimi tisíckami príslušníkov, ktorí by vedeli okamžite zasahovať pri ochrane európskych občanov alebo pri pomoci demokratickým spojencom. S touto myšlienkou prišlo štrnásť štátov vrátane Rakúska či Česka. Slovensko medzi nimi nie je.

Spolupráca, no nie vojaci

„Tento počet by mohol byť dôležitým pri rôznych situáciách,“ povedal pre AP pod podmienkou anonymity zdroj z prostredia Únie.

Ukázalo sa, že my, Európania sme závislí od amerických rozhodnutí.

Josep Borrell, šéf európskej diplomacie

Pripomenul, že na operáciu na kábulskom letisku nasadili Američania päťtisíc vojakov a aj Francúzi vyčlenili na boj proti džihádistom v africkej oblasti Sahel približne rovnaký počet ľudí.

O európskych vojenských jednotkách sa začalo prvýkrát hovoriť v 90. rokoch minulého storočia počas vojny v Juhoslávii. Túto myšlienku v posledných rokoch pretláčalo najmä Francúzsko a Nemecko, no stále nie je celkom uskutočnená.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto toho vznikli reakčné tímy s 1500 príslušníkmi, ktorých však nikdy nenasadili v bojovej oblasti. Európska únia má zatiaľ rozpočet na spoločný vývoj a na budúci rok pripravuje úniovú vojenskú doktrínu.

Utečenecká kríza vo svete

Ilustračné foto.

Poľsko oznámilo obnovenie hraničných kontrol s Nemeckom.


TASR
Hliadkujúci vojak v Kábule.

Počet prijatých utečencov musí byť výrazne nižší než 200-tisíc ročne, tvrdí minister.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 12 787
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 210
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 4 073
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 476
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 268
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 638
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 539
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Pre viacero častí Grécka platí zvýšená výstraha pred rizikom vzniku lesných požiarov,


TASR
Pápež Lev XIV.

Potvrdil záväzok svojho predchodcu pokračovať v boji proti sexuálnemu zneužívaniu duchovnými.


TASR
Demonštrácia na podporu ukončenia vojny a okamžité prepustenie rukojemníkov držaných Hamasom prebehla 2. júla na mieste útoku Hamasu na hudobný festival Nova neďaleko kibucu Reim v južnom Izraeli 7. októbra 2023.

Prezident USA reagoval na odpoveď Hamasu na návrh.


TASR
Spomienka na obete v Srebrenici. Snímka z roku 2024.

Bosniansko-srbské sily pod velením Ratka Mladića zaútočili na moslimskú enklávu.


TASR 1

Sportnet

Slovensko - Švajčiarsko: LIVE STREAM prenos zo zápasu MS v hokejbale do 20 rokov 2025.

Sledujte s nami live stream zo zápasu semifinále B na MS v hokejbale do 20 rokov 2025: Slovensko - Švajčiarsko.


Pohreb Dioga Jotu a Andrého Silvu

Na pohrebe sa zúčastnili stovky ľudí.


TASR
Momentka zo zápasu Slovensko - Česko na MS v hokejbale žien do 20 rokov

Jeden gól Sloveniek strelila Lipnická.


Oleksander Peresunko v drese Prešova.

V uplynulej sezóne bol najlepším strelcom SHL.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu