MOSKVA, BRATISLAVA. Sarah Rainsfordová prišla do Moskvy ako producentka v auguste 2000, v deň, keď sa v Barentsovom mori potopila ruská ponorka Kursk. O dva roky neskôr ešte nebola reportérkou, keď ju poslali sledovať rukojemnícku drámu v moskovskom divadle.
Ako jedna z prvých novinárok sa dostala aj do Beslanu v Severnom Osetsku, keď pri teroristickom útoku zahynulo vyše tristo ľudí, polovica z nich boli deti.
Reportérka britskej televízie BBC sa aj po práci v Havane a Istanbule do Moskvy vrátila. Teraz ju režim Vladimira Putina z krajiny po dvadsiatich rokoch vykázal a odmietol jej predĺžiť víza.
Rainsfordová vraví, že aj tento krok ukazuje, ako sa situácia slobodných médií v Rusku v posledných rokoch zhoršuje.

Pomsta za víza
Ešte v roku 2019 Británia bez vysvetlenia nepredĺžila víza korešpondentovi ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS. Rusko teraz tvrdí, že na Rainsfordovú aplikuje rovnaký meter.
Keď Rainsfordová priletela 10. augusta z Bieloruska do Moskvy, na letisku Šeremeťjevo ju zastavili jej a oznámili jej, že ruská tajná služba FSB jej natrvalo zakázala vstup do krajiny.
„Je to z dôvodu ochrany bezpečnosti Ruska,“ oznámili jej na letisku. Reportérka BBC dostala možnosť v krajine stráviť posledné týždne, aby sa po takmer dvadsiatich rokoch zbalila.