Ak sa demokratické sily nepostavia na odpor, priestor ovládnu tie nedemokratické, uviedol v rozhovore pre SME nemecký prezident FRANK-WALTER STEINMEIER.
Rozhovor vznikol pri príležitosti jeho dvojdňovej návštevy Slovenska, ktorá sa začína vo štvrtok. Prezident v ňom hovorí o možnosti zvýšenia spolupráce dvoch krajín, pomoci po pandémii, o svojom pohľade na situáciu v Afganistane alebo v súvislosti s projektom Nord Stream 2.
Aké je hlavné posolstvo vašej návštevy?
Slovensko a Nemecko sú dnes dobrými priateľmi a blízkymi partnermi. To platí pre naše veľmi dobré politické vzťahy: ako členovia Európskej únie, ktorú si obaja vážime ako úniu spoločných hodnôt a spoločnej politiky, a ako spojenci v NATO.
Naše hospodárske vzťahy sú takisto veľmi dobré: národné hospodárstva našich krajín sú dnes navzájom úzko prepojené a tieto väzby sa naďalej dynamicky vyvíjajú. Svojou návštevou by som rád ocenil a posilnil naše blízke partnerstvo a priateľstvo.
Spoločne stojíme, samozrejme, aj pred veľkými výzvami, predovšetkým pri prekonaní pandémie covidu-19 a jej dôsledkoch, pri transformácii nášho priemyslu na klimatickú neutralitu a v otázkach týkajúcich sa budúcnosti našej demokracie. Vo všetkých týchto oblastiach by sme sa mali jeden od druhého učiť. Napokon ich budeme môcť dobre zvládnuť len spoločne.
Teším sa, že v našom dobrom dialógu s pani prezidentkou Zuzanou Čaputovou budeme pokračovať tentoraz v Bratislave. Budeme hovoriť o nových impulzoch nášho nemecko-slovenského vzťahu a, samozrejme, aj o európskych témach.
To je nanajvýš aktuálne. Pretože obmedzenia počas pandémie korony značne sťažili spoluprácu našich krajín. Zároveň sme si však opäť omnoho jasnejšie uvedomili význam nášho európskeho susedstva v mnohých praktických otázkach týkajúcich sa či už cestovania, alebo dodávateľských reťazcov.
V rámci Európskej únie sme boli navzájom takí solidárni, ako asi málokde vo svete, či už pri spoločnom obstarávaní vakcín a najmä v otázkach fondu obnovy. Dôležitá téma vnútornej sily a schopnosti obnovenia našej demokracie patrí takisto k našej agende. Nemecko a Slovensko tu stoja pred veľmi podobnými výzvami.

Slovensko veľmi úzko spolupracuje s Nemeckom, napríklad v automobilovom priemysle. Do budúcnosti sa v tejto oblasti hovorí o elektromobilite a výrobe batérií. Viete si predstaviť, že sa táto spolupráca ešte viac prehĺbi?
Automobilový priemysel v Európe a práve aj medzi našimi krajinami je maximálne prepojený.
Pandémia nás minulý rok naučila, ako veľmi sme my v Európe odkázaní na funkčné dodávateľské reťazce v tejto kľúčovej brandži nášho spoločného hospodárskeho priestoru. Toto prepojenie, ktoré v konečnom dôsledku spája tie najlepšie schopnosti a skúsenosti našich krajín, je práve teraz potrebné pri úspešnej transformácii automobilového hospodárstva.