KÁBUL/WASHINGTON. Najmenej päť rakiet bolo v pondelok ráno miestneho času vypálených smerom na medzinárodné letisko v afganskej metropole Kábul.
Zachytil ich však americký systém C-RAM, určený na likvidáciu rakiet a delostreleckých a mínometných granátov, povedal pre agentúru Reuters nemenovaný predstaviteľ vlády USA.
Predstaviteľ, ktorý nechcel byť menovaný, ďalej uviedol, že nie je jasné, či obranný systém zlikvidoval všetky strely. Raketový útok si podľa dostupných informácií nevyžiadal obete na strane USA, ale to sa môže zmeniť.
Z okolia letiska bolo vidieť stúpať dym
Informácie o raketovom útoku na letisko potvrdila aj hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Prevádzka letiska podľa nej pokračuje bez prerušenia, cituje z jej stanoviska agentúra AFP.

Zvuk rakiet letiacich ponad Kábul počuli aj reportéri agentúry AFP, ktorí sú prítomní v meste. Z okolia letiska bolo následne vidieť stúpať dym.
Niektorí miestni obyvatelia počuli aj zvuky vydávané systémom protiraketovej obrany letiska, podľa ktorých do ulíc dopadli črepiny, čo by mohlo naznačovať, že najmenej jedna raketa bola zničená.
Príslušník bezpečnostnej služby, ktorý pracoval pre afganskú vládu zosadenú militantným hnutím Taliban, podľa AFP uviedol, že rakety boli odpálené z vozidla na severe mesta.
Niektorí svedkovia podľa agentúry AP tvrdia, že rakety dopadli do kábulskej štvrte Sálim Karván. Po výbuchoch okamžite nasledovala streľba, ale nie je známe, kto strieľal.
Útok na auto s atentátnikmi
K vypáleniu rakiet došlo krátko po tom, ako americké bezpilotné lietadlo zasiahlo v nedeľu vozidlo s viacerými samovražednými atentátnikmi, ktorí smerovali na letisko v Kábule.
Vo vozidle mali byť podľa hovorcu americkej armády militanti z teroristickej organizácie Islamský štát. Výrazná sekundárna explózia naznačuje, že v ňom bolo značného množstvo výbušného materiálu v aute.
Podľa afganskej spravodajskej televízie Ariana News zahynulo pri americkom útoku najmenej šesť ľudí vrátane štyroch detí. Americká strana toto tvrdenie preveruje.
Operácia pokračuje bez prerušenia
Útok sa odohral deň predtým, ako majú americkí vojaci ukončiť odchod z Afganistanu. Hneď nebolo jasné, či pri útoku niekto utrpel zranenia. Rakety dopadli vo štvrti Salim Karwan a zasiahli obytné domy, uviedli svedkovia. Štvrť sa nachádza približne tri kilometre od letiska.
Biely dom zverejnil vyhlásenie, ktoré konštatuje, že americkí predstavitelia informovali prezidenta Joea Bidena o „raketovom útoku na Medzinárodné letisko Hámida Karzaja“.
„Prezident bol informovaný, že operácie na letisku pokračujú bez prerušenia a opäť potvrdil svoj príkaz, aby velitelia zdvojnásobili úsilie v uprednostnení všetkého, čokoľvek je nutné na ochranu našich síl,“ uviedlo vyhlásenie.
K útoku sa prihlásil Islamský štát
K zodpovednosti za útok sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát, informovala agentúra AFP.
"Vojaci kalifátu namierili na medzinárodné letisko v Kábule šesť rakiet," píše sa vo vyhlásení Islamského štátu.

Podľa agentúry AP išlo o rakety typu kaťuša. Ďalšie detaily týkajúce sa útoku však IS vo svojom vyhlásení neuvádza.
Islamský štát podnikol ničivý samovražedný útok pri jednej z brán letiska v Kábule aj vo štvrtok, pri ktorom zomrelo najmenej 169 Afgancov a 13 príslušníkov americkej armády.
Armáda USA v pondelok na žiadosť o vyjadrenie sa k útoku neodpovedala. Aj po raketovej paľbe lietadlá naďalej pristávali. V pondelok ráno v jednom okamihu z letiska štartovali lietadlá každých 20 minút.
USA smerujú k tomu, aby do utorka dokončili rozsiahlu dva týždne trvajúcu leteckú evakuáciu viac ako 114-tisíc Afgancov a cudzincov a stiahnutie svojich posledných vojakov. Končí sa tak najdlhšia americká vojna.