KÁBUL. Spojené štáty uskutočnili v Kábule letecký útok na vozidlo, pri ktorom eliminovali hrozbu samovražedného útoku na medzinárodné letisko.
Oznámil to hovorca americkej armády, ktorý tak potvrdil predchádzajúce informácie zdrojov.
Úspešná operácia
O cielenom útoku, ktorého terčom boli atentátnici z teroristickej organizácie Islamský štát (IS), predtým podľa tlačových agentúr informovali nemenovaní americkí činitelia aj radikálne hnutie Taliban, ktoré pred dvoma týždňami ovládlo Afganistan.
Hovorca armády William Urban označil letecký útok z bezpilotného lietadla za akt sebaobrany.
Úrady zisťujú, či pri ňom zomreli civilisti. Túto možnosť však podľa hovorcu zatiaľ nič nenaznačuje. "Sme presvedčení, že sme úspešne zasiahli cieľ," uviedol Urban. "Výrazná druhotná explózia z vozidla naznačuje, že v ňom bolo veľké množstvo výbušniny," dodal hovorca.
Napätá situácia a evakuácie
V Kábule vládne napätá situácia po štvrtkovom samovražednom atentáte, ktorý si podľa miestnych médií vyžiadal životy najmenej 169 Afgancov a 13 amerických vojakov. K útoku sa prihlásila miestna odnož teroristickej organizácie IS, ktorá je nepriateľom Západu aj Talibanu.
Spojené štáty varovali v noci na nedeľu pred "konkrétnou, vierohodnou hrozbou" útoku neďaleko kábulského letiska.
Afganská polícia predtým oznámila, že štvrť severozápadne od letiska dnes zasiahla raketa a zabila jedno dieťa. Podľa agentúry AP sa zdalo, že išlo o dva rôzne incidenty, informácie sú ale zatiaľ nejasné. Podľa agentúry TASS si útok vyžiadal dvoch mŕtvych a troch zranených.

Západné krajiny na letisku ukončujú evakuačné operácie. Na evakuáciu čaká už iba 300 amerických občanov. "Dostali sme sa k počtu 300 alebo menej Američanov, ktorí sú stále tam (v Afganistane) a aktívne v týchto hodinách pracujeme na tom, aby sme ich odtiaľ dostali preč," informoval minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan uviedol, že niektorí Američania sa rozhodli v Afganistane ostať aj po 31. auguste, ktorý prezident určil ako konečný dátum odchodu amerických vojakov z Afganistanu. Títo Američania však podľa Sullivana neuviaznu v Afganistane, pretože USA majú svoje spôsoby, ako ich odtiaľ dostať.
USA a spojenci za posledné dva týždne evakuovali z Afganistanu približne 113 500 ľudí.