Sofia 25. júna (TASR) - V Bulharsku sa dnes ráno začali parlamentné voľby, v ktorých voliči rozhodnú, kto ich v roku 2007 dovedie do Európskej únie. Prieskumy naznačujú výrazný náskok opozičných socialistov pred vládou premiéra Simeona Sakskoburggotského.
Tá síce bola úspešná pri dosahovaní stabilného hospodárskeho rastu a dostala krajinu na prah členstva v NATO a EÚ, jej úsporné opatrenia však neboli populárne a voliči jej vyčítajú neplnenie sľubov o lepšom živote všetkých občanov.
Zmena vlády by bola pokračovaním trendu za posledných 15 rokov, počas ktorých sa žiadnej v Bulharsku neporadilo opätovne zvíťaziť vo voľbách, predovšetkým kvôli potrebe reforiem po páde komunizmu. Socialisti nevytvárali vládu od roku 1997.
Volebné miestnosti pre 6,7 milióna oprávnených voličov sa otvorili o 6.00 h miestneho času (5.00 SELČ) a budú zatvorené o 13 hodín neskôr. O 240 kresiel v parlamente sa uchádza vyše 6000 kandidátov z 22 strán a koalícií. Konečné výsledky sa očakávajú v pondelok večer.
Žiadna zo strán pravdepodobne nezíska dostatočnú väčšinu na to, aby vláda sama, Bulharská socialistická strana (BSP) by si tak musela hľadať koaličného partnera. Zatiaľ možnosť vstúpiť do koalície s reformovanými komunistami naznačilo len Hnutie za práva a slobody (DSP).
Analytici však predpovedajú, že ani tieto dva subjekty spolu nebudú mať väčšinu 121 poslancov, čo by pre Sakskoburggotského Národné hnutie (NHS) znamenalo nádej na vytvorenie stredopravej koalície.
Okrem NHS a BSP sa v novom parlamente očakávajú najmenej štyri ďalšie strany: Zjednotené demokratické sily, prevažne turecké DPS, Demokrati za silné Bulharsko a stredopravá koalícia Bulharský ľudový zväz. Prekvapivo by potrebnú štvorpercentnú hranicu podľa posledných prieskumov mohla prekonať aj ultranacionalistická strana Útok.