WASHINGTON, BRATISLAVA. Ubehol už viac ako pol rok, odkedy sa skupina vedcov pod hlavičkou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vrátila z misie z čínskeho Wu-chanu.
Mali skúmať pôvod koronavírusu a teóriu, že vírus SARS-CoV-2 mohol uniknúť z laboratória, označili za nepravdepodobnú.
Americké tajné služby však v máji v správach napísali, že únik z laboratória vo Wu-chane nemôžu vylúčiť a vyzvali na ďalšie vyšetrovanie.
Aj vedci zo spomínanej misie tvrdia, že návšteva vo Wu-chane bola len prvým krokom a nedostatok spolupráce zo strany Číny vyžaduje ďalšie skúmanie.

K záveru nedospela ani nová správa tajných služieb, ktorú tento týždeň dostal na stôl americký prezident Joe Biden.
Čína pritom v posledných mesiacoch čoraz viac útočí na Spojené štáty a dokonca tvrdí, že za pandémiu sú zodpovední Američania.
Vedci z tímu WHO pritom upozorňujú, že časový úsek, kedy je ešte možné vyšetriť, odkiaľ vírus pochádza, sa každým dňom zmenšuje.
Americké laboratórium
V júli 2019 sa v nemocniciach v americkom štáte Wisconsin začalo objavovať čoraz viac mladých ľudí s nezvyčajnou pľúcnou chorobou. Väčšina mala tlak na hrudi, ťažko sa im dýchalo, prípadne mali aj horúčky a kašeľ.
Vedci v nasledujúcich týždňoch dospeli k tomu, že náhly nárast ochorení spôsobili elektronické cigarety s náplňami s THC, ktoré sú vo väčšine štátov ilegálne.