SOUL. Ľudskoprávni vyšetrovatelia Organizácie Spojených národov (OSN) požiadali Severnú Kóreu o vysvetlenie, či nariadila vojakom strieľať na všetky osoby prekračujúce jej severné hranice.
Odkazovali na správu online novín Daily NK, zamerané na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR), ktorá zverejnila fotografiu plagátu opisujúceho nariadenie z augusta 2020, ktoré zakazuje činy narušujúce pandemické uzavretie hraníc na severe, ktoré má krajina s Čínou a Ruskom.
Plagát opisuje 1 až 2-kilometrovú nárazníkovú zónu a uvádza, že ktokoľvek, kto nepovolene vstúpi do Severnej Kórey „by mal byť bezpodmienečne zastrelený“. Tvrdí tiež, že nepovolané osoby z ďalších krajín nájdené na severokórejskej strane riek Amrokkang a Tuman budú „zastrelené bez varovania“.

Osobitní spravodajcovia OSN v liste z 23. augusta, ktorý zverejnili na stránke Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva, vyjadrili obavy z údajného nariadenia. Zároveň požiadali KĽDR, aby potvrdila správy o tom, že na základe zákona z decembra nariadila tresty smrti za distribúciu kultúrnych produktov z Južnej Kórey a ďalších nepriateľských krajín alebo sexuálneho obsahu. Aj o tomto informoval portál Daily NK, pričom zverejnil fotografie dokumentov, ktoré údajne vykladajú daný zákon.
List podpísali osobitný spravodajca OSN pre ľudské práva v Severnej Kórei Tomas Quintana, osobitný spravodajca pre mimosúdne, súhrnné alebo svojvoľné popravy Morris Tidball-Binz a osobitná spravodajkyňa pre podporu a ochranu práva na slobodu názoru a prejavu Irene Khan.
KĽDR nikdy verejne neuznala nariadenie o strieľaní na hraniciach ani popravy súvisiace s kapitalistickým kultúrnym obsahom. Zatiaľ nie je jasné, či krajina zareaguje na list OSN. Spravodajcovia uviedli, že ak dostanú odpoveď, zverejnia ju.
Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie, ktoré má na starosti vzťahy s KĽDR, v piatok uviedlo, že nemôže potvrdiť správy o zmienených opatreniach na Severe.
Severná Kórea v začiatkoch pandémie zatvorila svoje hranice pre takmer všetku dopravu, zakázala príchody turistov a poslala domov diplomatov a ďalších povolených cudzincov v nádeji, že sa uzavrie pred koronavírusom. Pchjongjang tvrdí, že v krajine nemajú potvrdený ani jeden prípad nákazy, voči tomu sú však mnohí skeptickí.