KÁBUL/BRUSEL. V afganskej metropole Kábul sa stále nachádza niekoľko pracovníkov Európskej únie - ide o personál nevyhnutný pre dokončenie evakuácií do konca augusta.
Ako pripomína agentúra AP, viaceré členské štáty EÚ uviedli, že ukončujú svoje evakuačné operácie predtým, ako by mal 31. augusta z mesta odísť posledný americký vojak.
Hovorca pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie Peter Stano vo štvrtok informoval, že malý európsky tím "zotrvá na mieste tak dlho, ako bude potrebné na dokončenie evakuačných operácií".
Odmietol však poskytnúť bližšie informácie, "pretože pracujú v prostredí, ktoré nie je práve priateľské".

Viac než 400 Afgancov, ktorí spolupracovali s EÚ, už boli spolu so svojimi rodinami z Kábulu evakuovaní, pripomenul Stano s tým, že v meste "je stále niekoľko ľudí, ktorí sa potrebujú a chcú dostať vo".
Kvôli bezpečnosti operácie však opäť odmietol poskytnúť detaily.
Hovorca Európskej komisie (EK) Eric Mamer uviedol, že spomínaných 400 Afgancov s rodinami "momentálne presúvajú do členských štátov, ktoré im ponúkli miesto". Tento proces je podľa Mamera "veľmi intenzívny", členské krajiny však "veľmi jasne" uviedli, "že sú ochotné pomôcť" s presídlením týchto osôb.
EÚ bude rokovať na mimoriadnom zasadnutí
Ministri vnútra členských krajín EÚ sa na budúci utorok stretnú na mimoriadnom zasadnutí, ktoré bude venované analýze posledných udalostí v Afganistane a ich možného dopadu na bezpečnosť Únie a migračné toky do Európy.
V utorok to podľa tlačovej agentúry Reuters oznámilo slovinské predsedníctvo v Rade EÚ.
Detaily mimoriadneho rokovania ministrov vnútra prerokujú vo štvrtok popoludní veľvyslanci členských krajín EÚ v Bruseli. Veľvyslanci nadviažu na výsledok doterajších výmen názorov o situácii v Afganistane na úrovni expertov, ktoré sa začali v utorok (24.8).
Pred dvoma dňami najvyšší predstavitelia EÚ na virtuálnom summite G7 vyzvali Spojené štáty, aby zaistili bezpečnosť kábulského letiska "dovtedy kým to bude potrebné", aby bolo možné evakuovať z Afganistanu všetky osoby, ktoré sú po prevzatí moci Talibanomv ohrození života.
Navýšia rozpočet na humanitárnu podporu
Výzvy EÚ boli reakciou na opakované vyhlásenia Spojených štátov, že nemajú v úmysle zmeniť plány na stiahnutie svojich jednotiek z Afganistanu do 31. augusta.
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pri tejto príležitosti oznámila, že EÚ navýši svoju humanitárnu podporu pre Afgancov, ktorí sa nachádzajú vo vlasti alebo ktorí našli dočasné útočisko v susedných krajinách, zo súčasných 50 miliónov na vyše 200 miliónov eur.
Poskytnutie tejto pomoci však bude podmienené rešpektovaním ľudských práv a najmä práv žien.
Afganské militantné hnutie Taliban obsadilo 15. augusta hlavné mesto Kábul a prevzalo moc v Afganistane. Desaťtisíce ľudí sa odvtedy snažia dostať z tejto stredoázijskej krajiny do zahraničia. Západné krajiny začali s evakuačnými letmi pre svojich diplomatov, občanov a afganských spolupracovníkov, pričom sa naliehavo snažia evakuovať ľudí z krajiny pred 31. augustom.