KÁBUL. Viac ako sto ľudí vrátane detí zomrelo vo štvrtok večer pri teroristickom útoku pri vstupe na letisko v afganskom Kábule, vyše 150 ľudí je zranených.
Medzi obeťami je podľa agentúry AP aj jedenásť amerických vojakov a jeden medik. Zranených je ďalších 18 príslušníkov armády USA.
K útoku, počas ktorého sa odpálili dvaja samovražední atentátnici a došlo aj k streľbe, sa prihlásil Islamský štát, respektíve jeho afganská vetva Islamský štát v Chorásáne (IS-K).
Ten podľa agentúry Reuters uviedol, že jeden z jeho samovražedných atentátnikov sa zameral na "prekladateľov a spolupracovníkov americkej armády".

K najmenej dvom výbuchom došlo počas úsilia evakuovať zahraničných pracovníkov aj miestnych obyvateľov, ktorí sa snažia ujsť pred militantným hnutím Taliban, ktoré prevzalo kontrolu nad krajinou.
Americké tajné služby v posledných dňoch varovali pred rizikom samovražedných útokov na letisko práve zo strany Islamského štátu.
Americký prezident Joe Biden po útoku povedal, že americká armáda zasiahne ciele Islamského štátu v krajine v reakcii na štvrtkový útok. "Neodpustíme. Nezabudneme. Budeme vás prenasledovať a prinútime vás zaplatiť."
Skomplikuje evakuácie
Útok sa udial pri východnej bráne na letisko, kde na možnú evakuáciu čakajú tisícky civilistov. Na tomto mieste sa nachádza aj hotel Baron, ktorý využívajú najmä Briti.
Viaceré zahraničné ambasády varovali aj pred hrozbou ďalšieho útoku a vyzývajú ľudí, aby sa k letisku nepribližovali. Niekoľko krajín vo štvrtok avizovalo ukončenie evakuačných letov z dôvodu bezprostrednej hrozby útoku.
Ukončenie takýchto letov dosiaľ oznámili Kanada, Dánsko, Belgicko či Poľsko. Evakuácie z Afganistanu plánuje do piatka zavŕšiť aj Španielsko a Francúzsko, vo štvrtok odletelo aj posledné nemecké evakuačné lietadlo.
Veľká Británia však chce ďalej v evakuačných letoch pokračovať.
"Tieto útoky dostali Washington to zložitej politickej situácie: pokračovať v evakuáciách a riskovať tým viac teroristických útokov na letisko, ktoré môžu zabiť ďalších ľudí, alebo zastaviť evakuácie a vziať tak možnosť odísť ľuďom, ktorí sa zúfalo snažia dostať z krajiny. Podobne ako pri mnohých ďalších politických rozhodnutiach USA, ani tu neexistuje dobrá možnosť," vraví Michael Kugelman, expert z amerického Wilsonovho centra.
Biden na tlačovej konferencii vo štvrtok večer povedal, že americká armáda bude pokračovať v evakuáciách až do posledného možného termínu. Americké vojská by sa mali úplne stiahnuť z krajiny do utorka.
Terčom nemuselo byť lietadlo
Vo štvrtok sa terčom streľby stalo aj talianske vojenské nákladné lietadlo. K poškodeniu stroja však nedošlo.
Uviedol to nemenovaný zdroj z talianskeho ministerstva obrany, informuje agentúra Reuters.

Taliansky novinár cestujúci zmieneným lietadlom zase stanici Sky TG24 povedal, že v lietadle cestovalo takmer sto afganských civilistov. Pod paľbu sa stroj podľa jeho slov dostal niekoľko minút po vzlete.
Talianska tajná služba sa však nedomnieva, že terčom výstrelov malo byť samotné lietadlo. Podľa jej vyjadrenia mali výstrely zrejme rozohnať dav na letisku, uvádza agentúra Reuters.