WASHINGTON. Spojené štáty ukončia do 36 hodín evakuačnú operáciu z Afganistanu a v súčasnosti sa zameriavajú na prevoz afganského personálu, ktorý pracoval pre americké veľvyslanectvo.
S odvolaním sa na zdroj oboznámený so situáciou o tom vo štvrtok informovala televízia CNN na svojej webovej stránke.
Americké ministerstvo obrany (Pentagón) tieto správy poprelo.

USA budú podľa Pentagónu v evakuácii ľudí z Kábulu pokračovať až do 31.augusta, čo je dátum dohodnutý s Talibanom. Informovala o tom agentúra AFP.
"Evakuačné operácie v Kábule nebudú ukončené do 36 hodín. Do konca misie budeme naďalej evakuovať čo najviac ľudí," uviedol hovorca amerického rezortu obrany John Kirby.
Reagoval tak na správu televízie CNN, ktorá s odvolaním sa na zdroj oboznámený so situáciou v priebehu štvrtka informovala, že USA ukončia evakuačné operácie v Afganistane do najbližšieho víkendu.
Ako uvádza AFP, spojenci USA vrátane Francúzska, Kanady, Maďarska či Holandska už oznámili, že ukončili, alebo čoskoro zastavia svoje evakuačné lety.
Očakáva sa, že vzhľadom na informácie spravodajských služieb o riziku teroristického útoku zo strany extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) zavŕši svoje evakuačné lety do piatku aj Nemecko.
Mimo kábulského letiska podľa zdroja CNN zostalo ešte približne 1800 členov takéhoto personálu a "36 hodín by na to malo stačiť".
Na evakuáciu čaká na letisku v Kábule celkovo viac ako 10-tisíc osôb, píše stránka CNN s odvolaním sa na americké ministerstvo obrany (Pentagón). Operáciu však ohrozuje riziko teroristického útoku zo strany extrémistickej organizácie Islamský štát.
V Afganistane je podľa zdroja ešte približne 150 amerických občanov, ktorých Spojené štáty potrebujú dostať na letisko. USA od 14. augusta z Afganistanu evakuovali 4700 svojich občanov.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu na tlačovej konferencii oznámil, že Spojené štáty a ich spojenci za uplynulé dni evakuovali z Afganistanu vyše 82 300 osôb.
Úrady podľa Blinkena v stredu popoludní registrovali 500 Američanov, ktorí sa potrebovali dostať na letisko. Ďalších 1000 ľudí tiež mohlo potrebovať pomoc, no úrady podľa CNN nemali spoľahlivé informácie o ich občianstve a ani o tom, či chcú krajinu opustiť.