SYDNEY. V austrálskej metropole Sydney zaznamenali v stredu rekordný denný počet nových prípadov nákazy koronavírusom, a to aj napriek lockdownu, ktorý tam pretrváva už dva mesiace. Informovala o tom agentúra Reuters.
Štát Nový Južný Wales, v ktorom sa Sydney nachádza, zaznamenal v stredu 919 nových prípadov, čo je najviac od začiatku pandémie. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa tam nachádza 113 ľudí, z ktorých 98 nie je zaočkovaných.
"Toto len podčiarkuje fakt, že vakcinácia je kľúčom (k zastaveniu pandémie). Potrebujeme zvýšiť mieru zaočkovanosti," uviedla popredná predstaviteľka miestneho úrady zdravotníctva Kerry Chantová.
V susednom štáte Viktória počet nových prípadov, naopak, už druhý deň klesá. V stredu tam zaznamenali 45 prípadov, čo je menej než v predchádzajúci deň, keď evidovali 50 nových prípadov.
Austrália sa v súčasnosti snaží dostať pod kontrolu tretiu vlnu pandémie, ktorú spôsobilo šírenie koronavírusového variantu delta. V lockdowne sa tam v súčasnosti nachádza viac ako polovica obyvateľov krajiny. Lockdown je pritom nariadený aj v najväčších austrálskych mestách – Sydney a Melbourne.
Zároveň sa v krajine snažia zrýchliť podávanie protikoronavírusových vakcín, kedže zo začiatku postupoval proces vakcinácie obyvateľstva v Austrálii veľmi pomaly.
V krajine je v súčasnosti plne plne zaočkovaných približne 31 percent ľudí starších než 16 rokov a približne 54 percent populácie zaočkovali aspoň prvou dávkou vakcíny.
Napriek poslednej vlne pandémie a šíriacemu sa variantu delta Austrália stále eviduje pomerne nízky počet prípadov a úmrtí. Od začiatku pandémie sa tam nakazilo niečo vyše 46.600 ľudí a zomrelo 986.
Situácia v Japonsku
Japonsko rozšírilo uplatňovanie núdzového stavu pre pandémiu koronavírusu na ďalších osem prefektúr. Rast počtu infekcií, ktorého motorom je delta variant vírusu, totiž vyvoláva tlak na zdravotnícky systém krajiny. Určitý typ núdzových opatrení v súčasnosti platí už v 33 zo 47 japonských prefektúr.
Japonské mimoriadne opatrenia sa spoliehajú napríklad na požiadavku, aby reštauračné zariadenia zatvárali o 20:00 a nepodávali alkohol. Obyvatelia krajiny však opatrenia čoraz viac ignorujú. V Tokiu platí mimoriadna situácia od 12. júla, ale denný počet nových nákaz odvtedy stúpol viac ako desaťnásobne na zhruba 5-tisíc.
Japonsko doteraz prekonáva pandémiu lepšie ako mnohé iné krajiny a od jej vypuknutia zaznamenalo približne 15 600 úmrtí na ochorenie COVID-19. Vakcinačná kampaň v krajine však zaostáva za inými bohatými štátmi. Doteraz je úplne zaočkovaných len zhruba 40 percent japonskej populácie.
Minister hospodárstva Jasutoši Nišimura, ktorý má na starosti opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19, v stredu povedal, že infekcia sa šíri predovšetkým medzi ľuďmi od 20 do 59 rokov, z ktorých je väčšina nezaočkovaná. Preto ich vyzval, aby boli mimoriadne opatrní.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?