New York 24. júna (TASR) - Po šiestich mesiacoch od rozsiahlej prírodnej katastrofy v juhovýchodnej Ázii sa lekári začínajú stretávať s nezvyčajnou pľúcnou chorobou, ktorá môže byť aj dôsledkom podmorského zemetrasenia.
Americký denník Wall Street Journal informuje, že choroba sa najviac prejavuje u ľudí, ktorých odnieslo rozbúrené more a ktorí pritom vdychovali slanú vodu a rozvírené bahno.
Baktérie zo slanej vody v spojení s čiastočkami tuhého bahna vedú k zápalu pľúc, ktorý sa môže rozšíriť aj na mozgové centrá a spôsobiť ochrnutie.
Choroba, ktorá dostala meno po ničivej vlne cunami, sa doteraz neprejavila hromadne, lekári však tvrdia, že jej výskyt by mohol nadobudnúť masové rozmery.
Na liečenie symptómu cunami sa používajú antibiotiká a je potrebné komplexné technické vybavenie príslušného zdravotníckeho zariadenia. Vzhľadom na to, že región zasiahnutý zemetrasením a následne aj záplavovými vlnami, je po zdravotníckej stránke vybavený len veľmi slabo, lekári sa obávajú, že nová choroba by mohla nadobudnúť rozsiahle rozmery.
Lekárka Ann Y. Kaová, pôsobiaca ako internistka a detská lekárka na pobreží Indonézie, povedala, že v postihnutých oblastiach zaznamenali minimálne 50 prípadov nezvyčajného pľúcneho ochorenia. Podľa Kaovej však môže byť najnovšou pliagou infikovaných niekoľko tisícok osôb.
Epidemiológovia sú ale v tomto prípade optimistickí a poukazujú na to, že vypuknutie malárie a cholery po katastrofe v decembri malo oveľa horšie dôsledky ako pľúcna infekcia cunami.