Článok bol aktualizovaný po útoku v Kábule.
KÁBUL, BRATISLAVA. O hrozbe útoku na kábulské letisko sa vedelo takmer od momentu, keď po obsadení Kábulu hnutím Taliban začala chaotická evakuácia.
Ešte v nedeľu varoval poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan pred hrozbou útokov. Nešlo však o varovanie pred Talibanom, ale teroristickým hnutím Islamský štát.
„Islamský štát čakal na takúto príležitosť, keď môžu jeho bojovníci využiť chaos situácie na mieste, aby zabili amerických vojakov,“ vraví pre denník New York Times Colin P. Clarke, expert na terorizmus z konzultačnej spoločnosti Soufan Group.
Vo štvrtok večer sa ich predpoveď vyplnila - pri samovražedných útokoch pri vstupe na letisko zahynulo najmenej 90 Afgancov a dvanásť amerických vojakov, ďalších 150 ľudí bolo zranených.
Americký prezident Joe Biden aj britské či turecké tajné služby označujú za hlavného vinníka útokov práve afganskú vetvu Islamského štátu - Islamský štát v Chorásáne (IS-K).
Mnohí experti sa už predtým obávali, že vláda Talibanu aj chaos v krajine uľahčia návrat teroristických hnutí. Džihádisti z Islamského štátu pritom považujú Taliban za zradcov a zrejme im vládu v krajine neuľahčia.
Najlepší deň pre teroristov
Po tom, ako teroristi z al-Káidy 11. septembra 2001 zaútočili na New York a Washington, sa Afganistan stal ich útočiskom.

Skrýval sa tam počas útoku líder al-Káidy Usáma bin Ládin a Taliban, ktorý vtedy krajinu ovládal, ho Američanom odmietol vydať. To bol aj primárny dôvod amerického útoku na krajinu a aj vtedajšieho pádu Talibanu.
Al-Káida však pomáhala udržať silu Talibanu v ďalších rokoch, hoci jej význam, bohatstvo aj počet členov je výrazne menší ako v minulosti.
Administratíva bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa minulý rok pri rokovaniach v Katare podpísala s Talibanom dohodu, že militantné hnutie nedovolí vlastným členom a ani členom hnutí ako al-Káida ohrozovať bezpečnosť Spojených štátov a ich spojencov v Afganistane.