PEKING, BRATISLAVA. V Číne žije hneď po Spojených štátoch najviac miliardárov na svete, v krajine pribudne nový miliardár takmer každý týždeň. V posledných rokoch však čínska vláda na svojich superboháčov tlačí čoraz viac.
Čínsky režim chce teraz ešte pritvrdiť. Čínsky prezident Si Ťin-pching na utorkovom stretnutí finančnej a ekonomickej komisie vládnucej komunistickej strany podporil „reguláciu nadmerne vysokých príjmov a vytváranie tlaku na vysoko príjmové skupiny a firmy, aby prispievali viac do spoločnosti“.
Vyššie regulácie aj masívne pokuty sa tak môžu dotknúť technologických gigantov aj superboháčov.
Vzdávajú sa podnikov a dávajú dary

Za minulý rok sa celkové bohatstvo čínskych miliardárov aj napriek pandémii zvýšilo o rekordných 1,5 bilióna dolárov. Nedávne kroky čínskej vlády však podľa analýzy denníka Financial Times silno zasiahli peňaženky najbohatších Číňanov.
Len od júla tohto roku sa hodnota majetku dvadsiatich štyroch technologických a biotechnologických miliardárov, ktorých analýza FT zahŕňa, prepadla o šestnásť percent. Dokopy ide až o 87 miliárd dolárov. Staršia analýza agentúry Bloomberg z júla tohto roka zas hovorí o celkových prepadoch v hodnote šestnásť miliárd za prvú polovicu tohto roka.
Opatrenia najviac zasiahli Colona Chuanga,majiteľa platformy Piduoduo, zameranej na online predaj poľnohospodárskych produktov. Ten prišiel až o tretinu svojho majetku. Pony Ma, ktorý zas vlastní technologický gigant Tencent, ktorý zahŕňa napríklad aj sociálnu sieť WeChat, zas prišiel o asi dvadsaťdva percent svojho bohatstva.