MOSKVA. Nemecká kancelárka Angela Merkelová v piatok pricestovala do Ruska, aby s tamojším prezidentom Vladimirom Putinom diskutovala o viacerých otázkach. Jej návšteva sa udiala v čase, keď sa blíži koniec jej takmer 16-ročného pôsobenia vo funkcii kancelárky.
Dobré vzťahy považujú za dôležité
Merkelová napriek rozdielnym postojom k mnohým problémom dlhé roky udržiava úzke kontakty s Putinom, ktorý sa pri moci drží viac ako dve desaťročia. Samotný šéf Kremľa privítal Merkelovú s kyticou.

„Aj keď dnes určite máme hlboké rozdiely, zhovárame sa spolu - a to by sa malo diať aj naďalej,“ vyhlásila 67-ročná rodáčka z Hamburgu po tom, ako sa zvítala s Putinom.
Podľa nemeckej kancelárky boli súčasťou piatkových rozhovorov bilaterálne a obchodné vzťahy Nemecka s Ruskom i situácia v Líbyi, Afganistane či na východe Ukrajiny.
Putin počas stretnutia poukázal na dôležitosť vzťahov medzi Moskvou a Berlínom a vyzdvihol Merkelovej úlohu pri ich rozvoji.
„Nemecko je jedným z našich kľúčových partnerov v Európe i na svete, a to vďaka vášmu úsiliu v ostatných 16 rokoch,“ uviedol.
Merkelová hovorí rusky, Putin nemecky
Merkelová, ktorá vyrastala v komunistickom východnom Nemecku a hovorí plynule po rusky, vždy zdôrazňovala, že vzťahy s Ruskom sa dajú zlepšiť iba dialógom.
Na druhej strane, Putin v 80. rokoch minulého storočia slúžil ako dôstojník sovietskej tajnej služby KGB vo východnom Nemecku a rozpráva plynule po nemecky.
Merkelová a Putin sa v piatok rozprávali o spomenutej situácii na východe Ukrajiny. Práve Nemecko spolu s Francúzskom sa snažia pomôcť sprostredkovať mierové urovnanie sporu s cieľom ukončiť boje medzi ukrajinskými silami a separatistami podporovanými Ruskom, ktoré si od roku 2014 vyžiadali viac ako 14-tisíc obetí.
Kancelárka navštívi aj Ukrajinu
Merkelová má v pláne v nedeľu zavítať na Ukrajinu, aby sa stretla s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Nemecko cíti svoju zodpovednosť za otázky spojené s tranzitom ruského zemného plynu cez územie Ukrajiny aj po roku 2024, keď sa končí platnosť ukrajinsko-ruskej zmluvy o tomto tranzite, povedala Merkelová, informovala agentúra TASS.
Podľa Merkelovej je potrebné hovoriť o tom, že tranzit plynu cez Ukrajinu "môže a musí pokračovať", a to aj po tom, ako bude dokončený plynovod Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Kancelárka totiž zdôraznila, že tento plynovod nie je iba "rusko-nemeckým projektom", ale celoeurópskym.
Podľa ruského prezidenta je Rusko pripravené pokračovať s tranzitom svojho plynu cez Ukrajinu aj po uplynutí platnosti zmluvy.
"Chcem ešte raz verejne povedať a zdôrazniť, že sme pripravení prepravovať plyn cez územie Ukrajiny aj po roku 2024. Avšak musíme poznať lehotu (zmluvy) a objem a na to potrebujeme dostať od našich európskych partnerov odpoveď: Koľko (plynu) sú pripravení od nás kúpiť?" uviedol Putin na tlačovej konferencii.
Rozprávali aj o konflikte s Kyjevom
Merkelová a Putin hovorili tiež o konflikte medzi Kyjevom a proruskými separatistami na východe Ukrajiny. Podľa nemeckej kancelárky, ktorá v nedeľu navštívi aj Kyjev, je dôležité pokračovať v mierových rozhovoroch, a to aj v prípade, ak sa "pokrok nedostaví tak rýchlo, ako by sme dúfali".
Putin má však podľa vlastných slov dojem, že "vláda Ukrajiny odmieta mierové riešenie" konfliktu. Preto poprosil kancelárku, aby počas nadchádzajúcej návštevy Ukrajiny uplatnila svoj vplyv a dohovorila ukrajinskej strane, aby dodržiavala "záväzky", ktoré v minulosti prevzala.
Angela Merkelová pricestovala do Moskvy v deň prvého výročia otravy ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Medzi Berlínom a Moskvou panuje napätie pre viaceré spory, okrem prípadu Navaľného v súvislosti s vraždou Gruzínca čečenského pôvodu v Berlíne či hackerským útokom na nemecký Spolkový snem z roku 2015.
Putin vyhlásil, že Merkelová bude v Rusku vždy vítaná aj po tom, ako odíde z postu nemeckej kancelárky.