LONDÝN. Škótska národná strana (SNP) v piatok uzavrela dohodu o rozdelení moci so stranou Škótski zelení. Neznamená to priamo vznik koaličnej vlády, v najbližších rokoch by to však mohlo otvoriť cestu k ďalšiemu referendu o oddelení Škótska od Spojeného kráľovstva.
Strany začali rokovať v máji, keď SNP po voľbách chýbal iba jeden hlas k získaniu väčšiny v miestnom parlamente. V zákonodarnom zbore so sídlom v Edinburghu preto dohoda v päťročnom funkčnom období upevňuje väčšinu stúpencov škótskej nezávislosti.

SNP v Škótsku vládne od roku 2007. Jej líderka Nicola Sturgeonová je od roku 2014 aj škótskou premiérkou. Do úradu nastúpila po neúspešnom referende o nezávislosti, ktoré sa konalo v prvej polovici tohto roka.
Škótsky parlament má rozsiahle právomoci, napríklad v oblasti zdravotníctva, školstva či energetiky. Mnohé ekonomické a bezpečnostné záležitosti však zostávajú v kompetencii vlády v Londýne.
Na základe dohody o deľbe moci získajú dvaja poslanci za Škótskych zelených ministerské posty. Je to vôbec po prvý raz, čo niektorá z ekologicky zameraných strán pôsobiacich v rámci Spojeného kráľovstva získava takúto moc.
Výmenou za to budú zelení zákonodarcovia podporovať Sturgeonovej vládu v hlasovaniach o rozpočte alebo o vyslovení dôvery. Mocenský pakt ešte musia potvrdiť poslanci oboch strán.