KÁBUL/WASHINGTON. Militantné hnutie Taliban môže získať prístup k databáze biometrických údajov, podľa ktorých by dokázal identifikovať Afgancov spolupracujúcich donedávna s americkou armádou. Informovala o tom agentúra Reuters.
Podľa investigatívnej webovej stránky The Intercept militanti už minulý týždeň ukoristili zariadenia umožňujúce biometrickú identifikáciu osôb.
Štáty roky digitalizovali rôzne databázy
Americká armáda vytvorila rozsiahlu databázu biometrických údajov, ktorá slúžila ako pomôcka pri odhaľovaní teroristov v Afganistane. Podľa jednej zo správ by tento dátový súbor mohol obsahovať až 25 miliónov záznamov.
Podľa Reuters Spojené štáty roky digitalizovali rôzne databázy a okrem toho zaviedli v Afganistane digitálne identifikačné preukazy občanov, ktoré obsahovali aj biometrické údaje.

"Taliban má teraz v Afganistane pravdepodobne prístup k rôznym biometrickým databázam i k technickému vybaveniu. Môže získať prístup k databáze odtlačkov prstov aj očných rohoviek a má prístup k zariadeniam na rozpoznávanie tváre," napísala americká humanitárna organizácia Human Rights First.
Ako poznamenal The Intercept, zber biometrických údajov bol primárne vojenským projektom.
Do databázy však boli údajne zahrnutí aj afganskí civilisti, ktorí pracovali pre americké ambasády a tamojšiu vládu.
Zariadenie ukoristili minulý týždeň
Agentúra Reuters v tejto súvislosti pripomenula, že afganské médiá písali o zneužití biometrických údajov Talibanom už pred piatimi rokmi.
Jedna z obyvateliek Kábulu, ktorej Reuters napísal prostredníctvom sociálnej siete Twitter, tvrdí, že v meste sa šíria správy o tom, že talibovia počas domových prehliadok používajú "zariadenia na snímanie biometrických údajov".
Podľa portálu The Intercept by mohlo ísť o zariadenie známe pod skratkou HIIDE, ktoré militanti ukoristili minulý týždeň. Autorom článku to potvrdili nemenované zdroje z prostredia americkej armády.
Afgánci ničia dôkazy
Afganci, ktorí vo svojej vlasti pracovali pre americkú armádu a západných spojencov, vymazávajú zo sociálnych sietí príspevky, ktoré by ich mohli kompromitovať.
Ide najmä o fotografie a informácie, ktoré by mohli poslúžiť militantom z hnutia Taliban ako zámienka pre krutú odplatu. Informoval o tom americký magazín Wired, ktorý oslovil viacerých znepokojených obyvateľov Kábulu i ďalších afganských miest.
Jedným z oslovených bol muž menom Muhibulláh, ktorý niekoľko rokov pracoval ako tlmočník pre viacero zahraničných spoločností, ale aj pre americkú armádu v Kandaháre.
Keď mesto obsadil Taliban, utiekol do Kábulu. Keď militanti obsadili aj afganskú metropolu, rozhodol sa spáliť dokumenty, ktoré dokazovali, že pracoval pre Spojené štáty.
Podľa magazínu Wired ďalší Afganci, ktorí pracovali pre USA, dokumenty starostlivo schovali, pretože sa chcú pokúsiť na základe nich získať americké víza. Väčším problémom pre bezpečnosť je však digitálna stopa.
Zničiť digitálnu stopu je zložité
Wired napísal, že fotografie zo sociálnych sietí "môžu Talibanu poslúžiť ako dôkaz pre prípadný trest alebo vraždu. Existuje viacero rôznych spôsobov, ktorými môže militantné hnutie získať kompromitujúce dôkazy: ide o informácie uložené v telefóne, kontakty alebo správy. Taliban môže zneužiť aj informácie na internete," tvrdí Wired.
"Je ťažké nájsť balans medzi získavaním informácií - napríklad o tom, čo sa deje na letisku (v Kábule), a o ľuďoch, ktorí sa vás pokúšajú zachrániť - (a na strane druhej) s odstránením akýchkoľvek dôkazov, ktoré by skupina (Taliban) zneužila na to, aby vás do niečoho zaplietla a exemplárne potrestala," povedal Welton Chang z americkej humanitárnej organizácie Human Rights First.
Podľa Wired je vymazanie osobnej digitálnej stopy zložité. Aj keď Afganci odstránia svoje príspevky zo sociálnych sietí, na internete je mnoho stránok, na ktorých sa môže nachádzať ich fotografia.
Wired spomenul napríklad snímky na webových stránkach rôznych mimovládnych organizácií, ktoré pôsobili v Afganistane.
Agentúra Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (USAID) už počas uplynulého víkendu zaslala e-mail svojim partnerom, v ktorom ich požiadala, aby "vymazali fotografie a informácie z webových stránok a sociálnych sietí, ktoré by mohli byť zneužité v neprospech jednotlivcov alebo skupín", píše Wired.