KÁBUL. Sedemnásť ľudí v utorok utrpelo zranenia v tlačenici pred medzinárodným letiskom v afganskej metropole Kábule. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na bezpečnostného predstaviteľa NATO.
Po obsadení väčšiny Afganistanu islamistickým hnutím Taliban sa z krajiny snažia utiecť tisíce ľudí.
Bez víz a pasu na letisku nie je bezpečne
Podľa predstaviteľa NATO nie sú správy o tom, že by bojovníci Talibanu použili proti davom pri kábulskom letisku násilie. Civilisti boli vyzvaní, aby sa prestali okolo letiska zhromažďovať, ak nemajú pas a vízum, ktoré by im umožnili odlet z krajiny.

Vojenskú časť kábulského letiska spravuje americká armáda, ktorá dohliada na evakuáciu cudzincov a ich afganských spolupracovníkov z Afganistanu.
Civilnú časť medzinárodného letiska má už pod kontrolou Taliban. Jeho členovia kontrolujú pri bráne dokumenty prichádzajúcich, dovnútra púšťajú podľa agentúry AP len málo pasažierov. Podľa agentúry DPA komerčné lety zatiaľ neboli obnovené.
Tí, ktorým sa nepodarilo utiecť sa skrývajú vo svojich domovoch v obavách z budúcnosti. Objavujú sa ale tiež prvé známky odporu. Vo východoafganskom meste Dželálábád sa v utorok k demonštrácii proti nadvláde Talibanu zišli desiatky ľudí, ktorí tu vztýčili afganskú národnú vlajku, povedal agentúre AP miestny obyvateľ Sálim Ahmad. Členovia Talibanu ich rozháňali streľbou do vzduchu.
Taliban zničil sochu šiitského vodcu
Pozornosti Talibanu neuniknú ani sochy. Do povetria vyhodili sochu šiitského vodcu, ktorý proti Talibanu bojoval v občianskej vojne v Afganistane v 90. rokoch, informuje agentúra AP s odvolaním sa na fotografie kolujúce na sociálnych sieťach.
Socha zobrazovala politika etnickej menšiny Hazara Abdul Alího Mazárího, ktorého Taliban zabil v roku 1995. Vyznávači šiitskej vetvy islamu boli za poslednej vlády sunnitského Talibanu v rokoch 1996 až 2001 prenasledovaní.
Taliban sa teraz znovu vrátil k moci potom, čo sa mu po odchode medzinárodných jednotiek podarilo v priebehu niekoľkých dní ovládnuť všetky veľké mestá, vrátane metropoly Kábulu.
Hnutie síce sľúbilo nastoliť v Afganistane mier a bezpečnosť, odpustiť tým, ktorí proti nemu bojovali, a zaručiť ženám rovnoprávnosť v súlade s islamským právom. Mnoho Afgancov vníma tieto sľuby skepticky, predovšetkým tí, ktorí si pamätajú, ako Talibanci za svoje predošlej vlády presadzovali prísne právo šaría.