SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Vrátia sa zahraničné jednotky? O čo ide v konflikte o Afganistan (otázky a odpovede)

Prečo je Afganistan taký dôležitý?

Bojovníci islamistického hnutia Taliban hliadkujú pred Medzinárodným letiskom Hámida Karzaja. (Zdroj: TARS/AP)

KÁBUL, BRATISLAVA. Z Afganistanu prichádza v posledných týždňoch množstvo správ. Najprv sa z neho začali sťahovať západné jednotky, potom kontrolu nad krajinou znovu prebralo hnutie Taliban.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Denník SME prináša otázky a odpovede, ktoré zasadzujú túto tému do kontextu.

Prečo je Afganistan taký dôležitý?

Historicky je to preto, že sa nachádzal na obchodnej hodvábnej ceste, ktorá spájala Čínu s Európou. V posledných storočiach je, okrem toho, že sa na jeho území nachádza rôzne nerastné bohatstvo (zlato, platina, striebro, urán), kľúčovou aj jeho strategická poloha.

Keď sa Afganistan napríklad v 19. storočí neúspešne snažili obsadiť Briti, išlo im o to, aby sa vedeli z Indie dostať na dosah imperiálneho Ruska, prípadne zabrániť Rusom obsadiť toto územie a z neho ohrozovať britskú Indiu.

V 20. storočí sa Afganistan ocitol na hranici Sovietskeho zväzu, Číny a Pakistanu, ktorý je vo všeobecnosti spojencom Západu. Mocnosti sa obávali a stále sa aj obávajú, že Afganistan by sa mohol stať základňou pre skupiny, ktoré by odtiaľ útočili na ich územie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Odkedy sa v Afganistane bojuje?

Afganistan bol do roku 1979 pomerne sekulárnou krajinou, ktorú si napríklad členovia hnutia hippies vyberali na exotické cesty, organizovali sa tam aj cesty autobusom až z Británie.

Na konci roka 1979 do krajiny vstúpili Sovieti, čo vyvolalo odpor mudžáhidov a v krajine sa začala vojna, ktorá v rôznych podobách trvá dodnes.

Z Afganistanu Sovieti odišli v roku 1989, potom medzi sebou v občianskej vojne bojovali rôzne milície. V roku 1996 prebral moc Taliban, ktorý musel takisto potláčať odpor najmä zo severu, až prišlo k spojeneckej invázii v roku 2001. Táto afganská vojna sa skončila tento víkend.

Súvisiaci článok Matka si kľakla a priamo na štadióne ju zastrelili. Ako vládol Taliban naposledy? Čítajte 

Taliban, mudžáhidi… kto sú to?

Mudžáhid (niekedy aj mudžahedín) je vo všeobecnosti moslim, ktorý sa angažuje v ideologickom boji, v džiháde. Boj proti sovietskej okupácii vyvolal takýto odpor mudžáhidov, ktorých podporovali Američania aj arabské krajiny.

Z Afganistanu sa stalo miesto medzinárodného džihádu. Do krajiny prišiel za svoju vieru bojovať aj syn z bohatej saudskoarabskej rodiny Usáma bin Ládin, bojové skúsenosti vtedy nabral Muhammád Umar, ktorý v roku 1994 založil Taliban.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Taliban sa teda priamo vo vojne proti Sovietom nezúčastnil, lebo vtedy neexistoval, ale jeho zakladajúci členovia sa tam naučili bojovať. Využili to potom, keď ako paštúnske hnutie bojovali najmä proti severným ozbrojeným skupinám často založeným na kmeňovom základe. V roku 1996 prevzali moc.

Čo je cieľom Talibanu?

Hnutie, ktoré v paštčine znamená študenti, má dva základné ciele – náboženský a nacionalistický.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ženy evakuované z nákupného centra v Kodani.

Polícia strelca zadržala, terorizmus ako motív nevylučuje.


7m
Deti už berú školu ako svoju.

Reportáž z fínskej Vaasy.


Pavlína Meľuchová 3 h
Ilustračné foto

Pobrežie Červeného mora je populárna turistická destinácia. Žraloky sa tu vyskytujú bežne, no len zriedka napádajú ľudí.


TASR 6 h
Ruský vojak hliadkuje pri sklade obilia.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu