VARŠAVA. Poľský prezident Andrzej Duda v sobotu podpísal zákon, ktorý obmedzí nároky na nehnuteľnosti zhabané po druhej svetovej vojne, informovala agentúra AFP. Duda tak urobil aj napriek nesúhlasu zo strany Izraela a USA.
Zákon stanovuje 30-ročný časový limit na vznesenie námietok proti konfiškáciám majetku, ktorý má v mnohých prípadoch spojenie so židovskou komunitou.
Tento majetok bol zhabaný najmä v období komunizmu a zákon preto väčšinu možných žiadostí účinne zablokuje, píše AFP.
Izrael vidí poškodenie pamiatky holokaustu
Duda pre agentúru PAP vyjadril presvedčenie, že tento zákon ukončí obdobie "právneho chaosu" a "reprivatizačnej mafie". Legislatíva podľa poľskej vlády obnoví právnu istotu na trhu s nehnuteľnosťami a zabráni falošným nárokom.
Poľský parlament túto legislatívu prijal v stredu 11. augusta. Izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid a americký minister zahraničných vecí Antony Blinken následne Dudu požiadali, aby ju nepodpísal.
"Odsudzujem legislatívu schválenú dnes v poľskom parlamente, ktorá poškodzuje pamiatku holokaustu a práva jeho obetí," uviedol Lapid vo vyhlásení.
Nedostatky v zákone po roku 1989
Blinken vyjadril "hlboké znepokojenie" a vyzval Poľsko, aby prijalo komplexný zákon upravujúci nároky na zabavený majetok.
V druhej svetovej vojne zahynulo šesť miliónov Poliakov, z toho polovica židovského pôvodu.
Komunistické úrady po vojne znárodnili obrovské množstvo nehnuteľností, ktoré boli často opustené, pretože ich majitelia zahynuli alebo utiekli.
Po páde komunistického režimu v Poľsku v roku 1989 krajina neprijala dostatočne vyčerpávajúci reštitučný zákon podobne ako iné krajiny v strednej a východnej Európe, píše AFP, čo prinútilo jednotlivcov obrátiť sa v tejto veci na súdy.