WASHINGTON. Generálny tajomník OSN António Guterres v piatok naliehal na afganské fundamentalistické hnutie Taliban, aby okamžite zastavilo svoju vojenskú ofenzívu a rokovalo o odvrátení občianskej vojny.
Informovala o tom v piatok agentúra AFP.
Taliban vo štvrtok dobyl druhé a tretie najväčšie mesto krajiny - Kandahár a Herát. Stalo sa tak krátko po tom, ako USA dokončili odsun väčšiny svojich jednotiek po ich 20 rokov trvajúcom pôsobení v Afganistane.
V tejto situácii Pentagon v piatok oznámil, že afganská metropola Kábul nateraz nečelí bezprostrednej hrozbe napriek tomu, že Taliban rýchlo napreduje a zmocňuje sa stále nových území.

Hovorca Pentagonu John Kirby však v rozhovore s novinármi priznal, že zo situácie na mieste je jasné, že bojovníci Talibanu "sa pokúšajú Kábul izolovať".
Pentagon potvrdil, že má obavy z ďalšieho vývoja, no zdôraznil, že podľa USA teraz je už za situáciu v Afganistane zodpovedná tamojšia armáda.
AFP pripomenula, že prezident USA Joe Biden si stojí za rozhodnutím ukončiť americkú misiu v Afganistane, zároveň však schválil vyslanie 3000 vojakov na evakuáciu personálu veľvyslanectva a afganských spojencov z Kábulu.
Kirby informoval, že Washington už pristúpil k presunu týchto posíl. Ich hlavná časť by sa mala presunúť do konca tohto víkendu a mala by byť schopná letecky prepraviť tisícky ľudí za deň.
Tento týždeň pracovalo v rozľahlom komplexe veľvyslanectva USA v Kábule asi 4200 ľudí. Ďalšie tisíce Afgancov, ktorí Američanom pomáhali ako tlmočníci alebo v iných podporných úlohách, chcú zo strachu pred odvetou Talibanu tiež z Afganistanu čo najrýchlejšie odísť.
"Kapacita nebude problém," povedal Kirby o leteckých mostoch. "Budeme schopní presťahovať tisíce (ľudí) denne," dodal.
Desivé správy:
- Generálny tajomník OSN António Guterres vili "desivé" správy, že fundamentalistické hnutie Taliban už na dobytých územiach zaviedlo prísne obmedzenia práv žien a dievčat. Podobný prístup má Taliban aj k novinárom, poznamenal Guterres podľa agentúry AFP. Guterres konštatoval, že situácia v Afganistane sa zhoršuje a vymyká sa spod kontroly. Dodal, že len minulý mesiac bolo v dôsledku bojov zabitých alebo zranených viac ako tisíc ľudí a ďalších 241-tisíc ich bolo nútených opustiť svoje domovy. Generálny tajomník OSN tiež poznamenal, že nemocnice v Afganistane sú preplnené, potravín a liekov začína byť nedostatok, ničia sa mosty, cesty, školy a nemocnice. "Afganistan už zažil generácie konfliktov, ale teraz je na pokraji ďalšej chaotickej a strašnej kapitoly vo svojej histórii. Je to neuveriteľná tragédia pre ľudí, ktorí prežili toľko utrpenia," dodal Guterres.