KÁBUL, BRATISLAVA. Nie je to budova americkej ambasády, ako sa často hovorí, ale záber na bytovku, ktorú využívala CIA. Vrtuľník z nej odvážal amerických diplomatov a tento záber je jedným z najznámejších symbolov ústupu Američanov z Vietnamu.
Fotografia zo Saigonu, dnes Hočiminovho mesta, z roku 1975, sa čoraz častejšie spomína v posledných dňoch. Američania opäť chystajú evakuáciu svojich ľudí, na ktorú povolajú tritisíc vojakov. Podobne aj Briti.
Okrem diplomatov či ďalších štátnych zamestnancov evakuujú aj tlmočníkov a ďalších bývalých spolupracovníkov, ktorí by sa mohli ocitnúť v ohrození.
Už o niekoľko týždňov sa môže stať, že hlavné mesto Afganistanu Kábul získa pod kontrolou militantné hnutie Taliban, ktoré Američania so spojencami pred dvadsiatimi rokmi odstavili od moci.
Prípravy na pád Kábulu?

„Najnovšie správy o ďalšom zoštíhľovaní našej ambasády a nasadení jednotiek vyzerajú ako prípravy na pád Kábulu,“ povedal podľa denníka Guardian šéf republikánskej menšiny v americkom Senáte Mitch McConnell.
„Rozhodnutie prezidenta Joea Bidena nás tlačí k ešte horšiemu pokračovaniu potupného pádu Saigonu. Biden zisťuje, že najrýchlejšou cestou, ako ukončiť vojnu, je vojnu prehrať,“ poznamenal. Taliban môže dvadsiate výročie útokov z 11. septembra osláviť podpálením americkej ambasády v Kábule, pripomenul.
Biden o odchode z krajiny rozhodol krátko po svojom tohtoročnom nástupe k moci. Zdôvodňoval to tým, že Američania tam už minuli viac ako bilión dolárov, okrem iného pomáhali vyzbrojiť a vycvičiť afganskú armádu, ktorá už mala byť schopná bojovať sama.