KÁBUL. Militantné hnutie Taliban sa zmocnilo Kandaháru, druhého najväčšieho mesta v Afganistane. S dobytím strategicky dôležitého mesta, ktoré bolo kedysi baštou hnutia, si povstalci pripísali ďalší veľký úspech po štvrtkovom obsadením dôležitých miest Ghazní a Herát.
Dvaja regionálni poslanci z provincie Urúzgán zase uviedli, že vzdalo sa jej hlavné mesto Tarínkót.
Taliban dobyl aj provinčné hlavné mestá Laškargáh a Kalát a má teraz pod kontrolou zhruba tretinu z 34 centier provincií v Afganistane.
Ovládnutím mesta Puli Alam, správneho centra východoafganskej provincie Lógar, sa islamistom fakticky otvorila cesta na Kábul, píše AFP. Puli Alam totiž leží len približne 50 kilometrov južne od afganskej metropoly.
"Taliban má už (nad Puli Alam) 100-percentnú kontrolu. Momentálne sa tam nebojuje, väčšina predstaviteľov ušla do Kábulu," povedal pre AFP člen provinčnej rady v Lógare.
Militantné hnutie zaznamenalo tieto zisky po tom, čo vo štvrtok dobylo druhé a tretie najväčšie mesto v krajine – Kandahár a Herát – a taktiež mesto Ghazní.
Šéf samosprávy provincie Ghór medzitým oznámil, že Taliban vtrhol do hlavného mesta Fírózkóh, kde teraz prebiehajú boje. Taliban okrem toho vyhlásil, že dobyl aj Kalae Nau, hlavné mesto provincie Bádghís. Oficiálne zdroje to však zatiaľ nepotvrdili.
Taliban taktiež obsadil policajné riaditeľstvo v Puli Alam, hlavnom meste provincie Lógar, približne 80 kilometrov južne od Kábulu.
Afganská vláda podľa AP na otázky novinárov ohľadne rýchleho postupu Talibanu neodpovedá priamo, ale iba videami, v ktorých sa snaží situáciu bagatelizovať.
Obavy sa stupňujú
Čoraz viac sa stupňujú obavy, že militanti budú napredovať vo svojej rýchlej ofenzíve k hlavnému mestu Kábul. Násilie v Afganistane sa vystupňovalo po tom, čo sa americké a ďalšie medzinárodné sily začali po 20 rokoch sťahovať z krajiny.

Americké veľvyslanectvo v Kábule uviedlo, že sa k nim dostali správy o tom, že Taliban popravuje afganských vojakov, ktoré sa vzdávajú. Podľa ambasády je to "veľmi znepokojujúce a mohlo by ísť o vojnové zločiny".
Pre rýchle zhoršujúcu sa situáciu plánujú Spojené štáty vyslať do Afganistanu 3 000 vojakov, aby pomohli s evakuáciou zamestnancov amerického veľvyslanectva v Kábule, informuje agentúra AP.
Británia oznámila, že na krátko vyšle zhruba 600 vojakov, aby pomohli Britom pri odchode z krajiny, a Kanada pošle na pomoc pri evakuácii svojej ambasády špeciálne sily.
Austrálsky premiér Scott Morrison v piatok informoval, že urgentne pracujú na evakuácii posledných Afgancov, ktorí pomáhali austrálskym silám v Afganistane.
USA plánujú ukončiť svoju 20-ročnú vojenskú prítomnosť v Afganistane koncom augusta. Ako pripomína AP, od zvrhnutia Talibanu po útokoch z 11. septembra 2001 minuli Spojené štáty na vojnu v Afganistane 830 miliárd dolárov. Postupujúci bojovníci Talibanu teraz jazdia na amerických terénnych vozidlách a v rukách majú americké pušky, ktoré ukoristili od afganskej armády.
Mierové rozhovory zostávajú zablokované
Pred postupujúcim Talubanom utiekli zo svojich domovov desaťtisíce ľudí. Mnohí hľadajúc bezpečie cestovali do Kábulu, kde sú v provizórnych táboroch na okraji mesta či spia v uliciach a opustených skladoch.
Podľa organizácie Save the Children je medzi utekajúcimi obyvateľmi odhadom 72-tisíc detí. Organizácia Spojených národov (OSN) zase uvádza, že za uplynulý mesiac v Afganistane zabili viac ako tisíc civilistov.

Mierové rozhovory medzi afganskou vládou a Talibanom v Katare zostávajú zablokované. Diplomati sa naďalej stretávajú, pretože USA, európske a ázijské krajiny varovali, že každú vládu zriadenú prostredníctvom násilia odmietnu.
Nemecká vláda pohrozila, že ak Taliban získa úplnú kontrolu nad Afganistanom, ukončí jeho ročnú finančnú podporu vo výške 500 miliónov dolárov.
Nemecko tiež pozastavilo nútenú repatriáciu Afgancov, ktorým neschválili žiadosti o azyl. K rovnakým krokom pristúpili aj vlády vo Francúzsku a Dánsku.
Afganskému prezidentovi Ašrafovi Ghanímu sa zatiaľ nepodarilo zjednotiť množstvo roztrieštených afganských milícií proti Talibanu. V stredu odletel do mesta Mazár-e Šaríf, tradične protitalibanskej bašty, aby tam zhromaždil vládne sily.
Viedol tiež krízové rozhovory s poprednými predstaviteľmi o obrane mesta. Roky sa Ghaní podľa BBC snažil odsunúť vojenských vodcov na okraj a posilniť národné ozbrojené sily, teraz sa však u nich snaží nájsť pomoc. Tento týždeň tiež prezident odsúhlasil ozbrojenie provládnych milícií.