MINSK. Bývalý bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Leščeňa, ktorého v stredu zadržali spolu s ďalšími opozičnými aktivistami, je preverovaný pre podozrenie zo spoluúčasti na masových nepokojoch v Minsku. Jeho prípadom sa zaoberá bieloruský Vyšetrovací výbor.
Samotný Leščeňa je nateraz vo vyšetrovacej väznici Akrescina v Minsku, informovala vo štvrtok agentúra Interfax-Zapad.

"Vyšetrovatelia preverujú informáciu o podiele Igora Leščeňu na páchaní skutkov, ktoré hrubo narušili verejný poriadok," uviedla hovorkyňa Vyšetrovacieho výboru pre Minsk Kaciaryna Garlinská.
Situáciu komentoval aj líder Národného protikrízového centra Pavel Latuška, ktorý v ňom spomenul Leščeňovo vyhlásenie spred roka, v ktorom - ešte počas pôsobenia v Bratislave - odsúdil násilie páchané Lukašenkovým režimom na ľuďoch protestujúcich v Bielorusku proti sfalšovaným výsledkom prezidentských volieb z 9. augusta 2020.
"Všetkých nás nadchlo, že otvorene deklaroval svoj postoj," uviedol Latuška, ktorý pôsobil ako veľvyslanec Bieloruska v Poľsku, Francúzsku, Španielsku i Portugalsku. Bol aj ministrom kultúry.
Momentálne žije v zahraničí a hovorí sa o ňom ako o možnom budúcom kandidátovi na úrad bieloruského prezidenta.
Naozaj nepočujete stony bieloruského ľudu?
Latuška sa vo svojom videopríhovore obrátil na bieloruských diplomatov v aktívnej službe - "ak sa ešte vôbec považujú za diplomatov", aby sa postavili proti Lukašenkovmu režimu a organizovali proti nemu "podzemné hnutie".
"Vy naozaj nepočujete stony bieloruského ľudu, naozaj súhlasíte so šialenstvom diktátora, ktorý ničí všetko v krajine - akýkoľvek názor, akýkoľvek postoj akéhokoľvek človeka," pýtal sa Latuška vo videopríhovore zverejnenom na sociálnych sieťach.
Igor Leščeňa vlani po svojom vyhlásení na podporu demonštrantov a odsúdení násilia odišiel z diplomatických služieb.
O niekoľko týždňov Lukašenko zbavil diplomatickej hodnosti nielen Leščeňu, ale aj Latušku. Podľa Lukašenkovho zdôvodnenia sa tak stalo "v súvislosti s páchaním činov diskreditujúcich štátnu (diplomatickú) službu".+
Neskôr sa Leščeňa stal jedným z členov digitálnej platformy Zhromaždenie (v bieloruštine Schod), ktorá bola vytvorená ako priestor na vyjadrenie záujmov a názorov bieloruského národa.
U viacerých delegátov zasahovala polícia
Spravodajský web Belsat.eu informoval, že v rámci platformy bolo vybraných 151 delegátov, ktorí mali byť alternatívou k "zvoleným" zástupcom ľudu a mali začať hľadať spôsoby, ako krízu v Bielorusku prekonať prostredníctvom rokovaní.
V stredu sa u viacerých z nich objavila polícia, ktorá vykonala domové prehliadky. Aktivisti za ľudské práva informovali o zadržaní viac ako dvoch desiatok aktivistov.
“Vy naozaj nepočujete stony bieloruského ľudu, naozaj súhlasíte so šialenstvom diktátora, ktorý ničí všetko v krajine - akýkoľvek názor, akýkoľvek postoj akéhokoľvek človeka.
„
Podobne ako Latuška a Leščeňa, boli z postov veľvyslanca Bieloruskej republiky boli odvolaní aj Vasiľ Markavič (z Lotyšska), Pavel Pustavoj (zo Španielska) a Uladzimir Astapenka (z Argentíny s pôsobením pre Uruguaj, Čile, Paraguaj a Peru) a naposledy aj Aľaxandr Michnevič, ktorý ktorý Bielorusko zastupoval pri EÚ, NATO a Európskom spoločenstve pre atómovú energiu.
Odvolaný bol aj Aľaxandr Michnevič, ktorý Bielorusko zastupoval pri EÚ, NATO a Európskom spoločenstve pre atómovú energiu a bol súčasne aj veľvyslancom v Belgicku a v Luxemburgu.