SME

V Bielorusku zadržali aj Lukašenkovho súpera z posledných volieb

Dôvody zadržania nie sú známe.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

MINSK. Bieloruské bezpečnostné zložky zadržali vo štvrtok ráno Andreja Dzmitryjeva, ktorý vlani kandidoval v prezidentských voľbách v Bielorusku.

Dôvody jeho zadržania nie sú známe, informoval spravodajský web Belsat.eu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dzmitryjev je okrem iného delegátom digitálnej platformy Zhromaždenie (v bieloruštine Schod), ktorá bola vytvorená ako priestor na vyjadrenie záujmov a názorov bieloruského národa.

Ako poznamenala rozhlasová stanica RFI, Schod je alternatívou k celobieloruskému ľudovému zhromaždeniu, ktoré na podporu a v záujme presadenia svojich zámerov pravidelne zvoláva Alexandr Lukašenko.

SkryťVypnúť reklamu

Platforma Schod bola spustená 6. januára tohto roku. Ako cieľ si stanovila "poskytnúť každému občanovi Bieloruska možnosť voliť predstaviteľov, ktorí budú zastupovať jeho záujmy, alebo byť volený".

Súvisiaci článok Bieloruská polícia zadržala bývalého veľvyslanca na Slovensku Čítajte 

Ako dôvod pre vznik tejto platformy poslúžili výzvy bieloruského vedenia k občanom, aby nominovali svojich zástupcov na vedenie celospoločenského a celoštátneho dialógu.

Keď však Lukašenko vo februári zvolal spomínané ľudové zhromaždenie, pozvanie naň nedostal žiaden zo zástupcov novej platformy - všetci delegáti boli výlučne nominovaní so súhlasom a podporou orgánov Lukašenkovho režimu.

V rámci policajnej operácie, ktorá sa uskutočnila 11. augusta, bolo zadržaných viacero delegátov platformy Schod.

Medzi zadržanými je aj bývalý veľvyslanec Bieloruska v SR Ihar Leščeňa, ktorý ako jeden z prvých verejných činiteľov vlani odsúdil brutálne násilie voči demonštrantom v Bielorusku.

SkryťVypnúť reklamu

Web Belsat.eu vo štvrtok dodal, že z asi 30 zadržaných aktivistov Schodu ich už medzičasom polícia prepustila na slobodu asi 20. V bytoch a domoch všetkých zadržaných sa uskutočnili policajné prehliadky.

Belsat.eu pripomenul, že polícia už pred mesiacom urobila prehliadku v sídle združenia Hovor pravdu, v ktorom sa angažuje Dzmitryjev. Stalo sa tak v rámci policajnej operácie, ktorá bola zameraná na mimovládne organizácie.

Organizácia Hovor pravdu je zaregistrovaná ako občianske združenie, ale Dzmitryjev tento rok zverejnil zámer vytvoriť na jej základe politickú stranu s pracovným názvom Naša strana.

Vo vlaňajších prezidentských voľbách Dzmitryjev nestiahol svoju kandidatúru v prospech Sviatlany Cichanovskej, ale vyjadril pripravenosť koordinovať s ňou svoj postup.

SkryťVypnúť reklamu

Podporil aj požiadavku na prepustenie politických väzňov a demokratické reformy a aktívne sa zapojil do masových protestov, ktoré v Bielorusku vypukli po vyhlásení Alexandra Lukašenka za víťaza prezidentských volieb.

Lukašenko je v najvyššej ústavnej funkcii od roku 1994, pričom jeho vyhlásenie za víťaza vlaňajších prezidentských volieb vyvolalo v Bielorusku bezprecedentné masové protesty. Podľa bieloruskej opozície a západných krajín boli tieto voľby sfalšované. Bieloruské úrady uväznili tisíce účastníkov protestov a s mnohými vo väzbe zle zaobchádzali a mučili ich.

Bielorusko

Jozef Migaš.

Funkciu zastával už v rokoch 2016 až 2020.


TASR 13
Spoločné cvičenie poľských ozbrojených síl s americkými vojakmi.

Každý dvadsiaty zlotý zo štátneho rozpočtu už ide na obranu.


a 1 ďalší 49
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 281
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 923
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 631
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 588
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 209
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 069
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 411
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 307
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Seizmograf zaznamenáva pohyby zeme.

Dosiahlo magnitúdu 6,3.


TASR
Čínsky prezident Si Ťin-pching so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Každé partnerstvo má hranice.


ČTK 3

Opozičná Ľudová strana uviedla, že na proteste sa zúčastnilo viac ako 100-tisíc ľudí.


SITA 1
Národná garda v Los Angeles.

Národná garda má 325-tisíc vojakov.


50

Sportnet

Kylian Mbappé strieľa gól v zápase Nemecko - Francúzsko v súboji o bronz v Lige národov UEFA.

Francúzsko zdolalo domáce Nemecko v zápase o 3. miesto v Lige národov UEFA, pozrite si priebeh a výsledok.


a 1 ďalší
Tréner Slovana Vladimír Weiss st. a vpravo jeho asistent Boris Kitka.

Dianie v Slovane Bratislava v uplynulých týždňoch naznačuje, že neľahká situácia vládne pri tvorení nového kádra.


SITA
Viktória Chladoňová v drese tímu Visma Lease a Bike.

V súťaži o biely dres skončila tretia.


Tréner Luciano Spalletti počas zápasu Nórsko - Taliansko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Federácia ho cez víkend informovala, že s ním ďalej na lavičke národného nepočíta.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu