MINSK. Polícia v Minsku zadržala bývalého bieloruského veľvyslanca na Slovensku Igora Alexandroviča Leščeňu.
Ten ako prvý vedúci diplomatického zastupiteľstva verejne podporil minuloročné protesty proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.Vo štvrtok o tom informoval portál Belsat.eu.
Domová prehliadka a väzba
Leščeňa bol zadržaný spolu s ďalšími zástupcami opozičnej platformy Schod. Bieloruské úrady vykonali domové prehliadky u viac ako 30 delegátov tejto platformy. Prehľadali aj Leščeňov byt. Následne ho zadržali a v súčasnosti sa nachádza vo väzbe.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko 20. júla počas stretnutia s bieloruskými diplomatmi varoval, že tí, "ktorí nebudú stáť pri národe, krajine a prezidentovi, pocítia následky svojho konania", napísal Belsat.eu.
Solidarita s odporcami režimu
Bývalý bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Leščeňa v auguste 2020 vyjadril ako prvý vedúci diplomatického zastupiteľstva svojej krajiny solidaritu s účastníkmi protestov, ktoré sa v Bielorusku konali po prezidentských voľbách.
"Som solidárny s tými, ktorí vyšli do ulíc bieloruských miest v rámci pokojných sprievodov, aby bolo ich hlas počuť," uviedol Leščeňa vo videu zverejnenom na portáli YouTube.
Z postu veľvyslanca na Slovensku rezignoval 18. augusta 2020. Lukašenko Leščeňu z postu oficiálne odvolal 24. augusta 2020. Leščeňa bol v rokoch 2002 až 2006 Lukašenkovým asistentom pre zahraničnopolitické a zahraničnoekonomické záležitosti.
Podpora od slovenských politikov
Premiér SR Eduard Heger (OĽANO) opätovne vyzýva prezidenta Bieloruska Alexandra Lukašenka, aby prepustil všetkých politických väzňov vrátane Leščeňu.
"Zatknutie bývalého bieloruského veľvyslanca na Slovensku Igora Leščeňu, takmer na výročie po jeho rezignácii, je ďalším dôkazom nemilosrdnosti režimu voči svojim vlastným občanom," konštatuje Heger v stanovisku, ktoré TASR poskytol tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
"Slovensko neprestane spolu s partnermi v EÚ vyvíjať tlak na to, aby mali občania Bieloruska perspektívu žiť v bezpečnej, demokratickej a slobodnej krajine. Sme pripravení na ďalšie sankcie," ubezpečil Heger.
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár v reakcii uviedol, že považuje za "absolútne neprijateľné", aby boli diplomati perzekvovaní len za vyslovenie svojho názoru.
Leščeňu považuje nezaradený poslanec parlamentu Tomáš Valášek za slušného človeka, ktorý mal odvahu postaviť sa diktátorovi.
"Stretol som sa s ním osobne, poznám ho ako slušného človeka, ktorý mal odvahu postaviť sa diktátorovi. Vedel, že ho to bude stáť zamestnanie. Že skončí v cele, to je už smutným dôkazom paranoje a pomstychtivosti režimu, ktorý drží aktuálne vo väzbe vyše 600 politických väzňov - tým prečíslil mnohé bývalé komunistické režimy vo východnej Európe," reagoval Valášek.
Podpredseda Národnej rady SR Juraj Blanár (Smer-SD) v reakcii na zadržanie Leščeňu uviedol, že bezdôvodná kriminalizácia opozície v demokratickej krajine je neprípustná.
Blanár uviedol, že nepozná dôvody zatknutia bývalého veľvyslanca, ale akákoľvek bezdôvodná kriminalizácia opozície v demokratickej krajine je podľa neho neprípustná.
"Každá vládna moc, ktorá nedokáže vládnuť hodnotovo a presvedčiť ľudí o svojej kompetentnosti, sa uchyľuje k takýmto praktikám, ako je to, bohužiaľ, v súčasnosti aj na Slovensku," doplnil podpredseda parlamentu.
Predsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (Za ľudí) považuje za neprijateľné prenasledovanie a kriminalizovanie predstaviteľov bieloruskej opozície, občianskej spoločnosti, médií, ako aj bežných občanov.
"Slovensko podporuje občanov Bieloruska, zvlášť tých, ktorí sa ozvali ako prví proti nedemokratickému režimu. Volám po tom, aby bieloruské úrady neprenasledovali svojich občanov, aby boli politickí väzni prepustení a aby boli dodržiavané základné ľudské práva a slobody," skonštatovala.