VARŠAVA. Na utorok sú v Poľsku naplánované protesty proti návrhu zákona, ktorý je vnímaný ako prostriedok vládnej strany na umlčanie nezávislej televíznej siete s vlastníkom v Spojených štátoch.
Demonštrácie na podporu vysielateľa TVN sú naplánované na večer v 78 mestách a uskutočnia sa deň pred tým, ako bude o návrhu diskutovať parlament.
Protesty organizuje Výbor pre obranu demokracie pod sloganom „slobodné médiá, slobodní ľudia, slobodné Poľsko“ a majú podporu viacerých skupín za slobodu tlače a ľudské práva.
Vládna strana sa dlho usiluje znárodniť mediálny sektor
Návrh zákona by technicky zabránil neeurópskym majiteľom vlastniť kontrolné podiely v poľských mediálnych spoločnostiach. V praxi by to znamenalo, že americká spoločnosť Discovery Inc. by musela predať svoje kontrolné podiely v TVN, ktorá vlastní napríklad populárnu spravodajskú televíziu TVN24.

Tej pritom Národná rada pre vysielanie ešte stále nepredĺžila licenciu, ktorá vyprší koncom septembra.
Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) sa dlho usiluje znárodniť mediálny sektor, pričom sa odvoláva na národnú bezpečnosť a tvrdí, že daný zákon by zosúladil Poľsko s inými európskymi krajinami vrátane Francúzska a Nemecka, ktoré obmedzujú zahraničné vlastníctvo v mediálnom sektore.
Poslanci strany nedávno dokonca argumentovali, že je legislatíva potrebná na to, aby ochránila poľské médiá od ruského, čínskeho alebo arabského kapitálu.
Jeho prijatie je však nejasné, keďže menší koaličný partner vníma návrh ako útok na pluralizmus. Hlasovať by však zaň mohli krajne pravicoví opoziční poslanci, uvádza agentúra AP.
Ide o test slobody médií a demokracie
Prezident a výkonný riaditeľ Discovery International Jean-Briac Perrette nazval plánované hlasovanie o návrhu zákona znepokojivým. Varoval, že v hre sú slobodné médiá a že „nepredvídateľný regulačný rámec by mal veľmi znepokojovať všetkých potenciálnych investorov na trhu“.
Návrh zákona ostro sledujú ako kľúčový test slobody médií a demokracie v krajine. Kritici sa obávajú, že by priblížil Poľsko bližšie k Maďarsku, kde má premiér Viktor Orbán takmer úplnú kontrolu nad médiami.
Odvtedy, čo sa PiS dostala v roku 2015 k moci, si z verejnoprávnej televízie spravila hlásnu trúbu a tiež sa usiluje získať kontrolu nad súkromnými médiami, ktoré kúpila štátna ropná spoločnosť.
Prijatie zákona by tiež mohlo naštrbiť vzťahy Poľska so Spojenými štátmi, ktoré sú jeho strategickým spojencom.
RSF vyzvali poľských poslancov, aby odmietli novelizáciu mediálneho zákona
RSF v správe pre médiá napísala, že novelizácia zákona by ohrozila televízny kanál TVN, ktorý je nepriamo vo vlastníctve americkej spoločnosti, a bola by hrozbou aj pre pluralitu médií v Poľsku.
Okrem toho RSF vyzvala zodpovedné poľské úrady, aby prestali odkladať obnovenie licencie pre spravodajský kanál TVN24, a nečakali do doby, až bude známy výsledok novelizácie mediálneho zákona.
Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) sa v pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu mediálneho zákona predloženom parlamentu 7. júla zameriava na poprednú nezávislú poľskú televíznu stanicu pod zámienkou boja proti dezinformáciám a obrany národnej bezpečnosti.
Podľa predloženej novely by zahraniční investori mimo Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) nemohli vlastniť viac ako 49 percent akcií poľských médií. Mediálnym spoločnostiam porušujúcim túto požiadavku bude zamietnutá licencia na vysielanie v Poľsku.