LIMNI. Lesné požiare, ktoré vyvolala vlna horúčav, naďalej spaľujú Grécko.
Jeden z nich pritom ohrozuje aj starovekú Olympiu - dejisko antických olympijských hier.
V priebehu 24 hodín do stredy večera vypuklo v Grécku 118 lesných požiarov, informoval šéf civilnej ochrany Nikos Hardalias s tým, že môžu prísť ešte horšie dni.
Minister pre ochranu občanov Michalis Chrisochoidis uviedol, že hasiči celú noc bojovali s ohňom, aby pred ním ochránili archeologický park. S veľkým požiarom, ktorý vypukol v stredu, podľa gréckej hasičskej služby bojuje 174 hasičov, 9 pozemných tímov, 52 vozidiel, dve hasičské lietadlá a štyri vrtuľníky.

Ďalší veľký požiar, ktorý vypukol v utorok, pustoší lesy na ostrove Eubója. Požiar viedol k evakuácii obcí, pričom zhruba 90 ľudí z pláže evakuovali súkromné lode a pobrežná stráž. Na boj s ohňom na ostrove vyslali viac ako 160 hasičov, tri lietadlá, tri vrtuľníky, päť pozemných tímov a 57 vozidiel.
Stále horí aj požiar na severných predmestiach Atén. Oheň, ktorý spálil desiatky domov a vynútil si evakuáciu tisícok ľudí, už však neohrozuje obývané oblasti. Pri hasení gréckym požiarnikom pomáhajú kolegovia z Cypru.
Teplota v Grécku v stredu dosiahla 45 stupňov Celzia a podľa tamojších úradov krajina zažíva najhoršiu vlnu horúčav od roku 1987.
Podobné podmienky majú aj ďalšie krajiny v Stredomorí a na Balkáne - Turecko, Taliansko, Albánsko či Severné Macedónsko, ktoré tiež trápia požiare. Dym z požiarov v oblasti je podľa služby Európskej únie na monitorovanie atmosféry viditeľný aj na satelitných záberoch. Európska únia poskytla postihnutým krajinám pomoc.
Grécki vedci tvrdia, že celková deštrukcia v dôsledku požiarov v Grécku za tri augustové dni presiahla 50 percent priemerne spálenej oblasti v krajine počas minulých rokov. Aténske observatórium uviedlo, že oheň od nedele do stredy pohltil 6-tisíc hektárov pôdy. Za celý minulý rok to bolo pritom 10 400 hektárov.
Príčiny požiarov nie sú známe, podľa úradov sú za nimi najčastejšie ľudské chyby a neopatrnosť.