LONDÝN. Tankera MV Asphalt Princess plaviaceho sa v Ománskom zálive sa v utorok zmocnili neidentifikovaní ozbrojení muži, ktorí posádke nariadili plaviť sa do Iránu. Medzitým však už plavidlo opustili a loď je mimo nebezpečenstva.
Bez ďalších podrobností to oznámilo britské vojenské námorníctvo, ktoré o incidente s nejasným pozadím informovalo aj o deň skôr.
Agentúra AP uvádza, že nie je jasné, kto za pokusom o únos stál.
Irán odmieta, že stojí za útokom
Britská televízia Sky News v utorok s odvolaním sa na nemenovaný bezpečnostný zdroj uviedla, že sa na tanker plaviaci sa pod panamskou vlajkou nalodilo osem alebo deväť mužov. Britskí bezpečnostní činitelia podľa agentúry Reuters predpokladali, že na palubu lode sa dostali iránski vojaci alebo ich spojenci.
Iránske revolučné gardy takéto špekulácie odmietli a označili ich za zámienku na podniknutie akcií nepriateľských voči Teheránu.
Spravodajca BBC Frank Gardner ešte v utorok informoval, že plavidlo MV Asphalt Princess vlastní spoločnosť so sídlom v Dubaji, ktorej iránske revolučné gardy pred dvoma rokmi uniesli jednu z lodí.
Irán vinia z útoku na tanker pri Ománe
Incident sa stal v čase zvýšeného napätia medzi Iránom a Západom, ktoré má dopad aj na medzinárodnú lodnú dopravu v regióne.

Pred niekoľkými dňami bezpilotné lietadlo zasiahlo pri pobreží Ománu ropný tanker spojený s izraelským miliardárom Ejalom Oferom, pričom zabil dvoch členov posádky: Brita a Rumuna.
Západ z tohto útoku obvinil Irán. Vláda v Teheráne ale poprela, že v incidente zohrala nejakú úlohu, avšak Teherán a milície s ním spojené už v minulosti použili pri útokoch podobné "samovražedné drony".
Ománsky záliv leží blízko Hormuzského prielivu - úzkeho ústia Perzského zálivu, ktorým putuje asi pätina všetkej ropy dopravovanej po mori. Od roku 2019 sa vody okolo emirátu SAE Fudžajra s rovnomennou metropolou stali dejiskom série explózií a únosov lodí.