Český minister kultúry Pavel Dostál je od 13. júna najdôveryhodnejším politikom v krajine. Druhého júna prevzal Cenu mesta Olomouc za dramatické umenie. FOTO - ČTK
Ešte v januári pre Magazín MF Dnes hovoril: "Ty sviňo, ja sa ti nepoddám!" Z chemoterapie odchádzal rovno na ministerstvo, pracoval od tri štvrte na osem ráno do šiestej večer, potom chodil ešte do divadla, na vernisáže, na čítania kníh.
Dnes pre tie isté noviny konštatuje: "Lekári mi odporúčajú, aby som úplne vysadil. Tri, štyri týždne sa budem venovať skôr sám sebe. Ak moje vyšetrenie v auguste bude zlé, zložím poslanecký mandát a vzdám sa aj funkcie ministra. Budem ako dôchodca očakávať veci budúce. Nič iné už potom robiť nemôžem."
To sú vyjadrenia českého poslanca a ministra kultúry Pavla Dostála. Pred tri štvrte rokom mu diagnostikovali rakovinu slinivky, ktorá sa rozšírila aj na pečeň.
V utorok prišiel rovno z nemocnice do parlamentu, aby podporil novelu cirkevného zákona, na ktorej mu veľmi záležalo. Pri odchode - opäť do nemocnice - sa s kolegami rozlúčil slovami: "Keby sme sa nevideli po dovolenke, prajem vám všetkým volebný úspech."
Celá snemovňa vtedy povstala a tlieskala mu. V kuloároch ho potom potľapkávali po pleciach a adresovali mu slová nádeje. Dostál má za sebou tri dávky radiácie a chemoterapie, pred sebou ešte štyri chemoterapie a deväť ožiarení.
V januári novinárom hovoril: "Vianoce sme mali veľmi pekné. Všetko bolo skvelé! Dievčatá hrali koledy, jedna na flautu, druhá na klavír, zaspievali sme si." Dnes konštatuje: "Pozrite sa, keď máte za sebou tri dávky ožarovania, tak sa už nemôžete cítiť dobre."
Politik telom i dušou
Dostál bol po novembri 1989 politikom telom aj dušou. Bolo mu to vlastné. Už pred novembrom jasne vyslovoval svoje názory. Bol síce v Komunistickej strane Čiech, ale vystúpil z nej v roku 1969. Keď nastúpil Husák.
Magazínu MF Dnes o tom povedal: "Počúval som jeho prejav, potom som si sadol, napísal doporučený list a vrátil stranícku legitimáciu. Ale už vtedy som bol od roku 1967 nielen reformný, ale aj pozastavený komunista."
Dvadsať rokov potom "niesol následky" svojho činu. Ešte aj v októbri 1989 mal problémy so Štátnou bezpečnosťou. "Na základe udania ma v Šumperku zatkli a vypočúvali. Bol som v cele predbežného zadržania, doma mi urobili prehliadku."
Našli tam výtlačky iniciatívy Několik vět a diár s viedenským telefónom Pavla Kohouta a s pražským telefónom Václava Havla. Dostál a Havel sú kamarátmi od tých čias. Aj posledný Silvester oslavovali spolu.
Ich osud bol rozdielny iba v tom, čo pred novembrom robili - Havel bol spisovateľ, Dostál robil aj v kotolni. Dokonca týždeň robil spaľovača mŕtvol.
"Nemohol som zohnať prácu. Na železnici ma nechceli, pretože by som vykoľajoval rýchliky. Panovala voči mne absolútna nedôvera," vysvetľoval to MF Dnes. "Potom prišiel za mnou námestník technických služieb, že taký spaľovač mŕtvol v krematóriu je zašiváreň a určite si zvyknem. Vyfasoval som montérky, ukázali mi krematórium. Po dvoch dňoch prišiel vydesený majiteľ, že z okresného výboru telefonovali, že by som mohol hanobiť súdruhov v truhlách."
Tak sa stal robotníkom. Vyhral aj socialistickú súťaž a mal dostať aktovku. No majster mu povedal: "Ja vám tú aktovku dám, ale tým najlepším žeriavnikom nemôžete byť, pretože ako by to vyzeralo, keby bol kontrarevolucionár najlepším žeriavnikom."
A tak mu Dostál povedal, nech si tú aktovku "strčí do prdele".
Rozhodne sa v auguste?
Dnes je priateľ Václava Havla Pavel Dostál členom ČSSD a zároveň priaznivcom dnešného českého prezidenta, expredsedu ODS Václava Klausa. "S oboma prezidentmi mi je skrátka dobre," povedal MF Dnes.
O Klausovi hovorí, že sa dokáže na sebe zasmiať, keď mu o ňom povie vtip, Havel si ho získal slušnosťou, kamarátstvom a láskou k divadlu. Samotný Dostál nevynechal ako minister kultúry žiadnu divadelnú premiéru, žiadnu výstavu. Kultúrny život ho skutočne baví.
Trinásteho júna sa stal najdôveryhodnejším politikov v Českej republike. Dokonca aj český Blesk, jeden z najtvrdších bulvárnych denníkov v Európe, mu venoval pozitívnu titulku. V máji, keď česká vláda rokovala o rozhodujúcom zákone, zverejnil: "Na vládu kašleme, ale držíme vám palce, pán minister."
Bude to potrebné. Ak bude situácia po ožiaroch priaznivá, v polovici augusta podstúpi náročnú operáciu. Lekári mu zavedú do pečene elektrovody a pomocou vysokofrekvenčného prúdu sa budú snažiť zničiť metastázové ložiská v nej.
Dostál o tom Blesku povedal: "Snáď to zvládnem. Energiu čerpám zo sveta okolo seba. Od rodiny, priateľov, ale tiež z ľudskej solidarity. A, samozrejme, z presvedčenia, že nakoniec všetko dobre dopadne a ja si budem môcť dať zase dvojku červeného."
Autor: mt