BERLÍN. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas signalizuje rastúcu nespokojnosť s Iránom. Možnosť oživenia dohody so svetovými mocnosťami o iránskom jadrovom programe nebude existovať „navždy“, povedal Maas, ktorého citoval v piatok nemecký týždenník Spiegel.
Dohoda z roku 2015 známa pod skratkou JCPOA je zameraná na to, aby zabránila Iránu vo vývoji jadrových zbraní, o čo Teherán podľa svojich vyjadrení nemá záujem. Jej účastníkmi sú Rusko, Čína, Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia a Irán. Dohodu podpísali aj USA, administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa však od nej v roku 2018 odstúpila.

Zástupcovia zúčastnených štátov sa stretli na šiestich kolách rokovaní, na ktorých hľadali spôsob, ako dosiahnuť návrat Spojených štátov k dohode a priviesť Teherán k plneniu jeho záväzkov. Súčasný americký prezident Joe Biden sa vyjadril, že si želá návrat k dohode. Zatiaľ posledné kolo rokovaní sa uskutočnilo vo Viedni 20. júna. Termín ďalšieho stretnutia neoznámili.
„S rastúcim znepokojením vidím, že Irán na jednej strane zdržuje obnovenie viedenských nukleárnych rozhovorov a zároveň sa čoraz viac vzďaľuje od kľúčových častí dohody,“ uviedol Maas.
Na základe dohody má Medzinárodná agentúra pre jadrovú energetiku (MAAE) právomoc vykonávať v iránskych jadrových zariadeniach inšpekcie. Prácu inšpektorov aj ich vstup do zariadení Teherán obmedzuje a dohodu porušuje aj v ďalších bodoch.
„Chceme návrat k JCPOA a sme pevne presvedčení, že je to v záujme všetkých strán,“ povedal Maas. „Je však tiež jasné, že táto možnosť nezostane otvorená navždy,“ dodal minister.