BRATISLAVA. Voda v argentínskej lagúne Corfo v Patagónii sa zmenila na ružovú. Za jej cviklové sfarbenie môže siričitan sodný - chemikália, ktorá sa používa na konzervovanie kreviet.
Zmena farby vody v lagúne znepokojila aktivistov aj odborníkov v oblasti. Corfo sa nachádza asi 1 400 kilometrov južne od hlavného mesta Buenos Aires. Obyvatelia sa dlhodobo sťažujú na zápach, ktorý sa šíri v oblasti rieky Chubut.
Environmentálny inžinier a virológ Federico Restrepo pre agentúru AFP povedal, že za sfarbením je siričitan sodný v rybom odpade, ktorý by podľa zákona mal byť pred vyhodením zlikvidovaný.

Lagúna v súčasnosti nie je využívaná na rekreáciu. Voda zmenila farbu minulý týždeň.
Obyvatelia mesta Rawson, ktoré susedí s priemyselným parkom Trelewa, v uplynulých týždňoch zablokovali cesty, po ktorých nákladné autá prevážajú spracovaný rybí odpad do čistiarní na okraji mesta.
„Denne sem chodia desiatky kamiónov, obyvateľov to už unavuje,“ povedal pre France24 aktivista Pablo Lada.
Keďže sa odpad nedal kvôli protestom vyviezť do Rawsonu, provinčné úrady namiesto toho udelili továrňam povolenie na skládkovanie odpadu v lagúne Corfo.
„Červenkastá farba nespôsobuje škody a zmizne do niekoľkých dní,“ povedal minulý týždeň pre agentúru AFP šéf environmentálnej kontroly v provincii Chubut Juan Micheloud. Rozsah škôd však ukáže čas.